Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Ewolucja modelu biznesowego

Poprzednia strona

Realizacja strategii

Proces sprzedaży PGE GiEK S.A.

Grupa PGE jest gotowa do spełnienia swojej roli w procesach transformacji sektora. Konwencjonalna podstawa systemu elektroenergetycznego została przygotowana do funkcjonowania w nowej strukturze właścicielskiej. W ramach transformacji energetycznej, zgodnie ze Strategią Grupy Kapitałowej PGE, podjęte zostały niezbędne kroki do zapewnienia dalszego funkcjonowania Grupy Kapitałowej, w związku z planowaną sprzedażą PGE GiEK S.A (PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna).

PGE GiEK S.A. jest spółką z Grupy Kapitałowej PGE, w której 100% akcji posiada bezpośrednio PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Węglowe aktywa wytwórcze Grupy PGE objęte procesem transformacji, znajdujące się w spółce PGE GiEK S.A, obejmują dwie elektrownie na węgiel brunatny: Bełchatów  i Turów, wraz z połączonymi z nimi funkcjonalnie kopalniami węgla brunatnego oraz trzy elektrownie na węgiel kamienny: Opole, Rybnik oraz Dolna Odra. 

Korzyści wynikające ze sprzedaży aktywów węglowych

Zaniechanie działalności w obszarze energetyki konwencjonalnej, opartej na spalaniu węgla wynika ze strategii Grupy Kapitałowej PGE, opublikowanej 19 października 2020 roku, która zakłada neutralność klimatyczną do roku 2050.

Sprzedaż PGE GiEK S.A. przyniesie wymierne korzyści dla Grupy między innymi w następujących obszarach:

  • większy i korzystniejszy dostęp do źródeł finansowania dłużnego i kapitałowego, niższe koszty finansowania,
  • większy i korzystniejszy dostęp do rynku ubezpieczeniowego,
  • mniejsze zapotrzebowaniem na gotówkę na zabezpieczenie kosztów emisji CO2 oraz zapasów surowców produkcyjnych,
  • uwolnienie limitów kredytowych w instytucjach finansujących w wyniku redukcji zapotrzebowania na uprawnienia EUA,
  • zwiększenie możliwości wykorzystania środków finansowych na inwestycje w sieci dystrybucyjne i zielone technologie, cechujące się wyższą stopą zwrotu,
  • ograniczenie ryzyka ekspozycji na cenę uprawnień do emisji CO2.

Wszystkie powyższe działania w ocenie Zarządu spowodują zwiększenie atrakcyjności Spółki dla akcjonariuszy.

Historyczne działania w zakresie sprzedaży PGE GiEK S.A. 

1 marca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”.

Zgodnie z dokumentem proces wydzielania aktywów miał przyjąć formułę nabycia przez Skarb Państwa od PGE S.A., ENEA S.A., TAURON Polska Energia S.A. oraz ENERGA S.A. wszystkich aktywów związanych z wytwarzaniem energii w elektrowniach zasilanych węglem kamiennym i brunatnym, w tym spółek serwisowych świadczących usługi na ich rzecz.

W związku z nierozerwalnością kompleksów energetycznych zasilanych węglem brunatnym, wśród nabywanych aktywów znajdowały się również kopalnie węgla brunatnego. Projekt nie obejmował swoim zakresem aktywów związanych z wydobyciem węgla kamiennego Aktywa ciepłownicze, w związku z planowanymi ich modernizacjami w kierunku źródeł nisko- i zeroemisyjnych, również nie były przedmiotem planowanej transakcji. Projekt przewidywał, że wydzielenie aktywów z grup energetycznych nastąpi poprzez nabycie akcji poszczególnych spółek bezpośrednio przez Skarb Państwa, a następnie ich konsolidację, poprzez wniesienie akcji poszczególnych spółek na podwyższenie kapitału PGE GiEK S.A. 

Rolą planowanej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) miało być działalnie w formie spółki holdingowej skupionej wokół PGE GiEK S.A., gdzie spółki nabywane od ENEA, Tauron i Energa byłyby spółkami zależnymi, wchodzącymi w skład jej grupy kapitałowej. 

14 lipca 2023 roku PGE S.A. otrzymała od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministra Aktywów Państwowych, propozycję niewiążącego dokumentu podsumowującego warunki transakcji nabycia przez Skarb Państwa wszystkich posiadanych akcji PGE GiEK S.A. 10 sierpnia 2023 roku PGE S.A. oraz Minister Aktywów Państwowych podpisali dokument podsumowujący kluczowe warunki transakcji nabycia przez Skarb Państwa akcji spółki PGE GiEK S.A., celem utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 

Warunki transakcji sprzedaży miały obejmować m.in.:

-kwota ceny sprzedaży akcji PGE GiEK (Equity Value) miała wynosić 849 mln złotych, w oparciu o wartość przedsiębiorstwa (Enterprise Value) ustaloną na dzień 30 września 2022 r. (rozliczenie według mechanizmu locked-box) skorygowaną o wartość długu netto.

-zadłużenie PGE GiEK wobec PGE w kwocie 5,4 mld złotych miało podlegać spłacie przez okres 8 lat od momentu zawarcia, a spłata 70% długu miała zostać objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa.

Realizacja transakcji sprzedaży PGE GiEK S.A. do Skarbu Państwa była uzależniona od spełnienia szeregu warunków zawieszających, m.in. obejmujących uzyskanie wstępnych decyzji kredytowych banków na finansowanie NABE oraz zawarcie umów zapewniających funkcjonowanie spółek tworzących NABE po zamknięciu transakcji, które nie zostały spełnione. Dodatkowo w lutym 2024 roku Rada Ministrów wycofała z Sejmu projekt ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 

Aktualny status projektu sprzedaży PGE GiEK S.A

Obecnie trwają prace nad opracowaniem nowej formuły sprzedaży PGE GiEK S.A. poza Grupę Kapitałową PGE. W maju 2024 r. w Ministerstwie Aktywów  Państwowych został powołany Zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych Skarbu Państwa, który jest organem pomocniczym Ministra Aktywów Państwowych. Prace nad sprzedażą PGE GiEK S.A. trwają również na poziomie Grupy PGE, został wybrany doradca w zakresie wypracowania modelu finansowego i regulacyjnego sprzedaży PGE GiEK S.A.

Kamienie milowe

Proces
sprzedaży
PGE GiEK S.A.

Październik 2020

Strategia Grupy- PGE 2020 – rozpoczęcie procesu wydzielenia aktywów

Czerwiec 2021

Rozpoczęcie prac legislacyjnych
i międzyresortowych

Lipiec 2021

Podpisane porozumienia o współpracy pomiędzy grupami energetycznymi a Skarbem Państwa

Marzec 2022

Uchwała Rady Ministrów–przyjęcie programu transformacji sektora elektroenergetycznego

Grudzień 2022- Styczeń 2023

Operacyjna gotowość Grupy PGE do samodzielnego przeprowadzania procesów biznesowych

Grudzień 2022

Umowa społeczna dotycząca transformacji sektora energetycznego
i sektora górnictwa węgla brunatnego

Lipiec 2023

Propozycja nabycia aktywów węglowych przez Skarb Państwa: (cena za 100% akcji PGE GiEK ustalona na 849 mln PLN, dług PGE GiEK w stosunku do PGE
w wysokości 5,4 mld PLN spłacany w okresie 8 lat. Spłata 70% długu objęta gwarancjami Skarbu Państwa).

Sierpień 2023

Akceptacja przez Zarząd PGE warunków nabycia 100% akcji PGE GiEK S.A. przez Skarb Państwa. Podpisanie dokumentu zawierającego podsumowanie kluczowych warunków transakcji.

Sierpień 2023- Luty 2024

Ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przyjęta przez Sejm i odrzucona przez Senat. Dyskontynuacja prac Parlamentu nad ustawą ze względu na wybory parlamentarne. Projekt ustawy wycofany
z Sejmu przez Radę Ministrów.

Maj 2024

Prace nad nowym modelem wydzielenia. Zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych Skarbu Państwa utworzony
w Ministerstwie Aktywów Państwowych. PGE wybrało doradcę
w zakresie wypracowania modelu finansowego
i regulacyjnego sprzedaży PGE GiEK.