Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Rekultywacja terenów

Poprzednia strona

Odpowiedzialne podejście do zarządzania zasobami wodnymi

Grupa Kapitałowa PGE patrzy szerzej na otoczenie, w którym funkcjonuje. Dążymy do pełnej świadomości obszarów działania aktywów Grupy, co umożliwia dostosowanie procesów wytwórczych oraz inwestycyjnych do środowiska naturalnego.

Spółki Grupy wykorzystują dobre praktyki uwzgledniające ochronę krajobrazu i , które polegają na przywróceniu siedliskom warunków umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów, wspomaganie naturalnych procesów, które zostały zakłócone lub odbudowę populacji.

Energetyka konwencjonalna w drodze do bioróżnorodności

Oddziały spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna działają aktywnie na rzecz zachowania rozumianej jako wielopostaciowość i zmienność życia na Ziemi we wszystkich jego formach i interakcjach.

W 2023 roku spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna kontynuowała prace w zakresie przeciwdziałania utracie . Prowadziła szeroko zakrojone prace mające na celu zachowanie chronionych i rzadkich gatunków roślin. Powstałe ekosystemy są środowiskami ciągle ewoluującymi i wraz z upływem czasu ulegają zmianom oraz przeobrażeniom, a ich nieustannie się zwiększa.

PGE Energia Ciepła

Elektrociepłownie Grupy PGE działają na terenach przemysłowych, gdzie jest ograniczony stopień . W lokalizacjach PGE Energia Ciepła, w szczególności w granicach terenów, do których spółka dysponuje tytułem prawnym, nie znajdują się obszary Natura 2000 ani inne obszary podlegające ochronie na podstawie Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (np. parki narodowe i krajobrazowe, itp.). Nie występują również na nich duże i małe korytarze ekologiczne. Tereny instalacji są ogrodzone, w związku z czym nie ma możliwości przedostania się na nie zwierzyny. Natomiast w bliższym i dalszym sąsiedztwie instalacji PGE Energia Ciepła występują takie obszary, dlatego są uwzględniane na etapie przygotowania inwestycji.

PGE Energia Odnawialna

W sąsiedztwie obiektów spółki PGE Energia Odnawialna znajdują się obszary chronione. Procesy technologiczne, eksploatacja urządzeń oraz prowadzone inwestycje nie powodują ingerencji w  tych obszarów.

Prowadzone badania przyrodnicze umożliwiają poznanie realnego wpływu prowadzonej działalności spółki na bogactwo gatunkowe.

Poczynione obserwacje, prowadzone podczas monitoringów przyrodniczych, wykazały pozytywne efekty prowadzonych dotychczas działań.

W przypadku spółki PGE Energia Odnawialna procesy technologiczne, eksploatacja urządzeń oraz prowadzone inwestycje nie powodują ingerencji w obszarów chronionych. Tereny zielone, należące do spółki utrzymywane są przez pracowników i służby porządkowe. W sąsiedztwie obiektów znajdują się obszary SOO Natura 2000. PGE Energia Odnawialna partycypuje w kosztach zarybiania rzek i jezior zgodnie z zapisami pozwoleń wodnoprawnych, a wybudowane przepławki umożliwiają niezakłóconą migrację ryb. Badania eksploatowanych farm wiatrowych nie wykazywały potrzeb podejmowania znaczących działań w zakresie ochrony . W przypadku zaistnienia takiej potrzeby zostaną podjęte działania zapobiegawcze. Badania przyrodnicze będą kontynuowane w kolejnych latach.

PGE Dystrybucja

Budynki biurowe PGE nie znajdują się na obszarach Natura 2000, ani innych obszarach podlegających ochronie na podstawie Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Nie występują również na ich terenie duże i małe korytarze ekologiczne. Przez tereny chronione przebiegają natomiast linie elektroenergetyczne i na nich znajdują się różnego typu rozdzielnie – między innymi w granicach Wigierskiego, Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego, Puszczy Piskiej, Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej i Kampinoskiej, Parków Krajobrazowych: Międzyrzecza Warty i Widawki, Wzniesień Łódzkich, Nadbużańskiego, Mazowieckiego, Chojnowskiego, Spalskiego, Sulejowskiego i Bolimowskiego, Obszarów Natura 2000: Pradoliny Warszawko-Berlińskiej, Doliny Przysowy i Słudwi oraz Zbiornika Jeziorsko a także terenów chronionych Bieszczad i Roztocza.

Wszelkie prace prowadzone przez PGE w zakresie wycinki drzew, wynikają z obowiązku prawnego, ciążącego na Operatorze Systemu Dystrybucyjnego. Oznacza to konieczność  utrzymywania zdolności sieci do realizacji zaopatrzenia odbiorców w energię elektryczną w sposób bezpieczny, ciągły i niezawodny. Aby ten cel zrealizować niezbędne jest planowanie oraz wykonywanie prac związanych z czyszczeniem tras linii elektroenergetycznych z drzew, gałęzi i krzewów. PGE posiada również Instrukcję planowania oraz wykonania tego typu prac, która reguluje zasady prac wycinkowych.

Dzięki porozumieniu z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków w PGE realizowany był projekt „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”, którego głównym celem było ograniczenie śmiertelności bocianów białych w wyniku porażenia energią elektryczną.

PGE Energetyka Kolejowa

PGE Energetyka Kolejowa pod swoją opieką posiada tereny w całej Polsce o łącznej powierzchni prawie 4,5 tys. hektarów.

Na większości z nich lub w pobliżu występują różne formy ochrony przyrody – parki krajobrazowe, rezerwaty czy pomniki przyrody. Spółka tak prowadzi swoje działania, aby w możliwie najmniejszym stopniu zakłócać na tych terenach.

Szczególnym miejscem jest niewielka działka znajdująca się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jej teren został formalnie wyłączony ze statusu chronionego. Na działce znajduje się podstacja energetyczna, która jest niezbędna z infrastrukturalnego punktu widzenia. 

W ramach rozbudowy aplikacji GIS Mapper została ona rozszerzona o dane środowiskowe, m.in.: formy ochrony przyrody, obszary RAMSAR, korytarze ekologiczne, dane o zasobach przyrodniczych z GDOŚ, inwazyjne gatunki obce, monitoring jakości wód podziemnych, monitoring stężenia zanieczyszczeń, obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi, wody powierzchniowe, granice jednostek wód polskich, główne zbiorniki wód podziemnych, szkody i zanieczyszczenia środowiska, podział hydrograficzny polski oraz monitoring wód podziemnych. W zależności od rodzaju informacji publikowanych w źródłach danych (GIOŚ, ISKOK, PIG, GIOŚ, PGW) są one dostępne jako dane wektorowe bądź dane rastrowe, co umożliwia wygenerowanie raportów względem infrastruktury Energetyki Kolejowej bądź tylko wizualizację informacji na mapie w postaci grafiki.

Aplikacja Mapper daje możliwość weryfikacji m.in. jakie formy ochrony przyrody znajdują się w pobliżu obiektów PGE Energetyka Kolejowa, co może być wykorzystywane na etapie planowania pracy.

Działania na rzecz bioróżnorodności

Grupa PGE aktywnie działa na rzecz zachowania i rozwoju . Od lat troszczy się o ptaki, lasy, zwierzęta i roślinność. Realizuje szereg partnerstw i projektów autorskich, które pozwalają monitorować, zachować w stanie niezmienionym, a także rozwijać ekosystemy.

Partnerstwa na rzecz bioróżnorodności

Grupa PGE angażuje się także w szereg innych projektów z zakresu ekologii oraz ochrony przyrody i klimatu. Wspiera parki narodowe, współpracuje z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych, nadleśnictwami, towarzystwami ornitologicznymi i innymi organizacjami działającymi na rzecz ochrony przyrody i klimatu. PGE jest także strategicznym partnerem Ligi Ochrony Przyrody.