Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Ślad węglowy Grupy PGE

Poprzednia strona

Ryzyka i szanse związane ze zmianami klimatu

Dekarbonizacja działalności

PGE konsekwentnie realizuje działania nakierowane na redukcję emisyjności swojej działalności, przy czym dynamika tego procesu uzależniona jest od harmonogramów realizacji inwestycji oraz bieżącego zapotrzebowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), jak również zapotrzebowania odbiorców na ciepło.

Przejściowy wzrost średniej emisyjności Grupy PGE w latach 2021 oraz 2022 wynikał ze zwiększonego zapotrzebowania na produkcję energii elektrycznej z, bardziej emisyjnego, węgla brunatnego i eksportu energii w efekcie kryzysu energetycznego. W kolejnych latach, wraz z oddawaniem kolejnych inwestycji odnawialnych oraz zastępujących węgiel kamienny niskoemisyjnym gazem ziemnym, przewiduje się dalszy, systematyczny spadek średniej emisyjność Grupy.

Średnia emisyjność CO2 Grupy PGE (tCO2/MWh)

Przejściowy wzrost średniej emisyjności w roku 2022 wynikał ze zwiększonego zapotrzebowania krajowego systemu elektrycznego na produkcję energii elektrycznej z węgla brunatnego i eksportu energii w efekcie kryzysu energetycznego.

Aktywa odnawialne

Kluczowym elementem transformacji energetycznej, prowadzącym do zmniejszania emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a tym samym zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, są aktywa odnawialne.

Długoterminowa aspiracja strategiczna Grupy PGE to zapewnianie klientom PGE całej energii ze źródeł odnawialnych do 2050 roku, co będzie możliwe dzięki następującym realizacjom:

Program offshore

Program PV

Rozwój portfela elektrowni wiatrowych na lądzie (onshore)

Program magazynowania energii

Realizacja projektów przyczyni się do dywersyfikacji miksu paliwowego Grupy PGE, zwiększenia mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, a tym samym do realizacji polityki klimatycznej UE. 

Aktualnie Grupa PGE posiada już ok. 1,4 GW mocy zainstalowanej w , w tym elektrowniach wodnych, farmach wiatrowych, fotowoltaice oraz biomasie, z czego ok. 797 pochodzi z farm wiatrowych. Dodatkowo PGE jest największym w Polsce operatorem elektrowni szczytowo-pompowych (1,25 GW mocy bez dopływu naturalnego) pełniących rolę instalacji magazynujących energię.

Transformacja w sektorze ciepłownictwa

Grupa Kapitałowa PGE po przejęciu aktywów ciepłowniczych od spółki EDF jest największym dostawcą ciepła sieciowego w Polsce, który transformuje sektor ciepłowniczy zastępując wyeksploatowane i nieefektywne źródła węglowe nowoczesnymi rozwiązaniami nisko i zeroemisyjnymi.

Podstawowym paliwem w tym sektorze będzie gaz wsparty instalacjami , w tym m.in. fotowoltaiką, biomasą, kolektorami słonecznymi lub odpadami komunalnymi.

Intencją PGE jest również maksymalne wykorzystanie potencjału wielkoskalowych pomp ciepła, ciepła odpadowego oraz kotłów elektrodowych. W przypadku planowanych jednostek gazowych uwzględniana jest również możliwość dostosowania do wykorzystania w nich przyszłości wodoru, co w dalszej perspektywie daje szansę na znaczącą redukcję emisji w układach kogeneracyjnych. Przebudowa mocy wytwórczych przewidywana jest w perspektywie do 2030 (zakończenie produkcji opartej na węglu) oraz 2050 roku (osiągnięcie neutralności klimatycznej).

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w energetyce konwencjonalnej

Grupa PGE systematycznie prowadzi działania w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych również w elektrowniach, niezależnie od przewidywanej realizacji procesu wydzielenia tych aktywów ze struktur Grupy. Emisja jednostkowa dwutlenku węgla ulega systematycznej redukcji. Jest to rezultatem przeprowadzonych modernizacji aktywów wytwórczych i przeprowadzonych inwestycji rozwojowych. W instalacjach prowadzona jest między innymi optymalizacja sprawności wytwarzania, zwiększenie efektywności wykorzystania paliw i surowców oraz ograniczenie energochłonności procesów wytwórczych i potrzeb własnych.

Zarządzanie zużyciem energii

Biorąc pod uwagę zarządzanie zużyciem energii w Grupie PGE najistotniejsze znaczenie, z racji prowadzonej przez nią działalności, ma ograniczenie strat wynikających z procesów produkcyjnych oraz przesyłowych. W ramach działań produkcyjnych realizowane są inwestycje modernizacyjne w konwencjonalnych jednostkach wytwórczych, służące poprawie sprawności wytwarzania poprzez obniżenie strat własnych. Do poprawy efektywności wykorzystania energii pierwotnej przyczyniać się będzie również budowa bloków gazowo-parowych przy dzisiejszych elektrowniach węglowych Dolna Odra oraz Rybnik.

W przypadku dostarczania energii elektrycznej – realizowane są programy mające na celu ograniczanie strat sieciowych, które w konsekwencji obniżają ilość strat energii elektrycznej.

Poziom strat sieciowych w PGE Dystrybucja w latach 2011-2023

Wzrost zdolności przyłączeniowych

Większość inwestycji w obszarze dystrybucji energii elektrycznej w 2023 roku dotyczyło modernizacji i rozwoju sieci elektroenergetycznej wysokiego, średniego i niskiego napięcia oraz stacji transformatorowych. Inwestycje te pozwolą na wzrost zdolności przyłączeniowej sieci dystrybucyjnej, także dla odnawialnych źródeł energii, jak również poprawę wskaźników przerw w dostawie energii elektrycznej oraz dalsze ograniczanie strat sieciowych. Efektywność energetyczna urządzeń elektroenergetycznych zwiększana jest poprzez wymianę transformatorów i zakup urządzeń pomiarowych, w tym nowoczesnych liczników energii elektrycznej. ) stanowią ważny element zrównoważonego rozwoju, przynoszący wymierne efekty ekonomiczno-ekologiczne. 

W 2023 roku PGE przyłączyła do swojej sieci 95,4 tys. przydomowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 794,16

W roku 2023 w sieci PGE Dystrybucja pojawiło się też 456 źródeł OZE o jednostkowej mocy ponad 50 kW, a więc źródeł, które nie zaliczają się do mikroinstalacji

Elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 451,48 MW – 437 szt.

Elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 70,86 MW – 10 szt.

Biogazownie o łącznej mocy 4,25 MW – 5 szt.

Elektrownie wodne o łącznej mocy 0,31 MW – 2 szt.

Inne OZE 3,54 MW – 2 szt.

Powyższe działania są istotne z punktu widzenia planowanych ograniczeń produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych.

Efekt redukcyjny gospodarowania Ubocznymi Produktami Spalania (UPS)

Nie bez znaczenia jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w cyklach produkcyjnych, które wykorzystują . Przykładem może być ograniczenie śladu węglowego w produkcji cementu z wykorzystaniem popiołów lotnych, czy też płyt gipsowych z wykorzystaniem gipsu syntetycznego. Wykorzystanie popiołów wysokowapniowych z energetyki zawodowej ogranicza emisję , która towarzyszy w przemyśle cementowym i wapienniczym przy produkcji tradycyjnych spoiw (tj. cementu lub wapna). Dzięki temu energetyka konwencjonalna przyczynia się do części unikniętej emisji w skutek zastosowania dostarczanych z energetyki do przemysłu cementowego. Według raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, dzięki wytworzeniu spoiw z , które z powodzeniem zastępują cement i naturalne wapno w wybranych zastosowaniach geotechnicznych – głównie w budowie dróg, redukcja emisji w okresie 5-letnim może zmniejszyć się o niemal 568 tys. ton.