Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Ciepło bez tajemnic

Poprzednia strona

Sprawozdanie finansowe i noty

Schemat rynku energii

Organizacja rynku energii elektrycznej

Rynek energii zorganizowany jest w taki sposób, że jednostki o niższym koszcie zmiennym mają pierwszeństwo przed jednostkami o koszcie wyższym. Reguła ta nazywa się „Merit order” albo stos.
Podczas szczytu zapotrzebowania („PEAK”), do zaspokojenia popytu angażowana jest większa liczba jednostek wytwórczych, niż w godzinach pozaszczytowych („OFF-PEAK”), kiedy energia wytwarzana jest tylko w najbardziej ekonomicznych jednostkach.
Energia w szczycie jest droższa niż poza szczytem, jednak wraz szybkim rozwojem źródeł fotowoltaicznych w okresie letnim różnica cen uległa istotnemu zmniejszeniu.
Elektrownie konwencjonalne mogą dostosowywać swoją produkcję do popytu oraz warunków rynkowych w ramach swych technicznych możliwości. Natomiast podaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest zależna wyłącznie od warunków atmosferycznych.

Koszt zmienny (PLN/MWh)Podaż (MW)PopytCena Odnawialne Źródła Energii (OZE) – ich koszt zmienny jest bliski zeru, jako pierwsze wchodzą do systemu, mają gwarantowany odbiór energii, dodatkowo wspierane poprzez zielone certyfikaty lub system aukcyjnyElektrociepłownie – traktowane jako „muszące pracować”, produkują ciepło, energia elektryczna jest produktem dodatkowymElektrownie przemysłowe – produkują ciepło i energię elektryczną na potrzeby własnych zakładów przemysłowych, dodatkowe nadwyżki energii mogą dostarczać na rynekElektrownie na węgiel brunatnyElektrownie na węgiel kamiennyElektrownie gazowe i elektrociepłownie ciepłownie gazowe pracujące w kondensacji, ich miejsce w merit order zależne jest od relacji cen gazu do cen węglaElektrownie szczytowo-pompowe – pracują na potrzeby operatora systemu, dodatkowo wynagradzane za gotowość do pracy

Rynek mocy a rynek energii elektrycznej

Rynek mocy jest rynkiem odrębnym od rynku hurtowego energii elektrycznej i wpływa jedynie pośrednio na ceny energii elektrycznej poprzez zapewnianie stabilnej podaży mocy i bezpiecznej rezerwy. Bez rynku mocy cena na rynku hurtowym musiałaby wzrosnąć (ceteris paribus) w drodze redukcji podaży. Dzięki przychodom z rynku mocy w stosie pozostać powinny jednostki, które w przeciwnym razie musiałby zostać wyłączone, zmniejszając podaż.

CenaZapotrzebowanieCenaZapotrzebowanie

Dodatkowo utrzymanie rezerwy systemu elektroenergetycznego na odpowiednim poziomie zmniejsza ryzyko cenowe (ograniczenie nagłych wzrostów cen stabilizuje cenę) oraz ryzyko przerw w dostawach energii elektrycznej.

Rynek detaliczny energii elektrycznej

Jest to rynek, na którym konkurują sprzedawcy energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

Cena rynku detalicznego, zawiera:

  • cenę energii elektrycznej z rynku hurtowego,
  • koszty dystrybucji energii elektrycznej,
  • dodatkowe podatki i opłaty (kierowane na wsparcie OZE, czy kogeneracji.

Od roku 2021 pobierana jest opłata mocowa – mająca finansować rynek mocy.