1.2 Informacje o Grupie Kapitałowej PGE
Grupa Kapitałowa PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. składa się z jednostki dominującej, którą jest PGE S.A. i 80 jednostek zależnych objętych konsolidacją. Konsolidacją objęte są również 2 jednostki stanowiące tzw. wspólną działalność, 5 jednostki stowarzyszonych i 1 jednostka współkontrolowana. Dodatkowe informacje na temat jednostek objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym zostały zamieszczone w nocie 1.3.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej PGE obejmuje okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku oraz zawiera dane porównawcze za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek zależnych sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości. Wyjątkiem są spółki nabyte w trakcie roku obrotowego, które sporządziły dane finansowe za okres od momentu objęcia kontrolą przez Grupę PGE.
Podstawowym przedmiotem działania spółek Grupy Kapitałowej PGE jest prowadzenie działalności obejmującej:
- wytwarzanie energii elektrycznej,
- dystrybucję energii elektrycznej,
- obrót hurtowy i detaliczny energią elektryczną, prawami majątkowymi, uprawnieniami do emisji CO2 oraz gazem ziemnym,
- wytwarzanie i dystrybucję ciepła,
- świadczenie innych usług związanych z realizacją zadań, o których mowa powyżej.
Działalność prowadzona jest na podstawie odpowiednich koncesji przyznanych poszczególnym jednostkom wchodzącym w skład Grupy Kapitałowej PGE. Działalność GK PGE jest prowadzona w głównej mierze na terytorium Polski.
Kontynuacja działalności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez istotne spółki Grupy przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia sprawozdawczego.
W 2023 roku PGE Obrót S.A. poniosła stratę netto w wysokości (2.458) mln PLN i wykazuje na dzień 31 grudnia 2023 roku ujemne wartości kapitałów własnych w wysokości (1.867) mln PLN. Jest to w głównej mierze wynikiem zmian regulacyjnych dotyczących detalicznego rynku obrotu energią elektryczną a także zatwierdzenia przez Prezesa URE taryfy dla gospodarstw domowych nie pokrywającej w pełni kosztów zakupu energii. PGE Obrót S.A. ma dostęp do finansowania udzielanego przez PGE S.A., w związku z czym założenie kontynuacji działalności przez tę spółkę jest uzasadnione. Wpływ zmian regulacyjnych na działalność GK PGE został opisany w nocie 32.4 niniejszego sprawozdania finansowego.
W 2021 roku ENESTA sp. z o.o. (obecnie ENESTA sp. z o.o. w restrukturyzacji) rozwiązała niekorzystne umowy na dostawę energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. W 2022 roku część kontrahentów skierowała roszczenia na drogę sądową. Po nieudanych próbach osiągniecia porozumienia z kontrahentami, ENESTA złożyła wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. W dniu 21 czerwca 2022 roku otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne (sanacyjne). Pod koniec 2022 roku oraz w lutym 2023 roku w toczących się postępowaniach zapadły wyroki niekorzystne dla ENESTA. Wyroki ustaliły istnienie i obowiązywanie umów w zakresie sprzedaży energii elektrycznej i gazu ziemnego. W związku z koniecznością kontynuowania realizacji niekorzystnych umów sprzedaży na koniec 2022 roku utworzona została rezerwa na umowy rodzące obciążenia w wysokości 37 mln PLN. Dodatkowo utworzono rezerwy z tytułu potencjalnych sporów sądowych w związku ze sprzedażą rezerwową realizowaną w 2022 roku przez sprzedawcę z urzędu w wysokości 56 mln PLN. W trakcie 2023 roku wszystkie rezerwy na umowy rodzące obciążenia zostały rozwiązane. Przychody ze sprzedaży są fakturowane zgodnie z prawomocnymi wyrokami sądowymi. We wrześniu 2023 roku nastąpiło podwyższenie kapitału ENESTA o 32 mln PLN. Udziały w podwyższonym kapitele zostały w całości objęte przez PGE Obrót S.A. W grudniu 2023 roku została podjęta kolejna uchwała dotycząca podwyższenia kapitału o 34 mln PLN. Udziały zostały objęte przez PGE Obrót w 2024 roku.
Na 31 grudnia 2023 roku wartość aktywów oraz kapitałów i zobowiązań spółki ENESTA wynosi 135 mln PLN a wartość kapitałów własnych (173) mln PLN.
Poza opisanymi powyżej kwestiami, na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez istotne spółki Grupy.