Szukaj

Narzędzia

Następna strona

28. Przyszłe zobowiązania inwestycyjne

Poprzednia strona

27.3 Należności warunkowe

27.4 Inne sprawy sądowe i sporne

Kwestia odszkodowania dotyczącego konwersji akcji

W dniu 12 listopada 2014 roku spółka Socrates Investment S.A. (nabywca wierzytelności od byłych akcjonariuszy PGE Górnictwo i Energetyka S.A.) złożyła pozew sądowy o zasądzenie odszkodowania w łącznej kwocie ponad 493 mln PLN (plus odsetki) za szkodę poniesioną w związku z nieprawidłowym (jej zdaniem) ustaleniem parytetu wymiany akcji w procesie połączenia spółki PGE Górnictwo i Energetyka S.A. z PGE S.A. Spółka złożyła odpowiedź na pozew. W dniu 15 listopada 2017 roku wpłynęło do Spółki pismo procesowe powoda – zmiana żądania pozwu, zwiększając kwotę dochodzoną pozwem do wysokości 636 mln PLN. Obecnie toczy się postępowanie sądowe w pierwszej instancji, została sporządzona opinia biegłych w zakresie cen transferowych. Brak wyznaczonego terminu rozprawy.

Ponadto z podobnym roszczeniem wystąpiła spółka Pozwy sp. z o.o., nabywca wierzytelności byłych akcjonariuszy spółki PGE Elektrownia Opole S.A. Spółka Pozwy sp. z o.o. pozwem wniesionym do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko PGE GiEK S.A., PGE S.A. oraz PwC Polska sp. z o.o. (dalej jako Pozwani) wniosła o zasądzenie od Pozwanych na zasadzie in solidum, ewentualnie solidarnie na rzecz Pozwy sp. z o.o. odszkodowania w łącznej kwocie ponad 260 mln PLN wraz z odsetkami z tytułu rzekomo nieprawidłowego (jej zdaniem) ustalenia stosunku wymiany akcji PGE Elektrownia Opole S.A. na akcje PGE GiEK S.A. w procesie łączenia tych spółek. Pozew ten został do PGE S.A. doręczony 9 marca 2017 roku, zaś termin na złożenie odpowiedzi na pozew został wyznaczony przez sąd do 9 lipca 2017 roku. Spółki: PGE S.A. i PGE GiEK S.A. 8 lipca 2017 roku złożyły odpowiedź na pozew. Sąd Okręgowy w Warszawie w dniu 28 września 2018 roku ogłosił wyrok w pierwszej instancji – pozew spółki Pozwy sp. z o.o. skierowany przeciwko PGE S.A., PGE GiEK S.A. oraz PWC Polska sp. z o.o. został oddalony. W dniu 8 kwietnia 2019 roku do PGE S.A. wpłynął odpis apelacji złożonej przez powoda w dniu 7 grudnia 2018 roku. Odpowiedź PGE S.A. oraz PGE GiEK S.A. na apelację została sporządzona w dniu 23 kwietnia 2019 roku. Rozprawa odbyła się w dniu 21 grudnia 2020 roku – Sąd Apelacyjny wydał wyrok, w którym uchylił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w całości i zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania do Sądu Okręgowego. W dniu 22 stycznia 2021 roku PGE SA wraz z PGE GiEK S.A. złożyła zażalenie na wyrok do Sądu Najwyższego, wnosząc o uchylenie w całości zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd Apelacyjny. Na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 kwietnia 2021 roku Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok. Tym samym sprawa powróciła do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny. Wyrokiem z dnia 10 stycznia 2024 roku Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację powoda i uchylił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego i skierował sprawę do ponownego rozpoznania do tegoż sądu.

Spółki z Grupy PGE nie uznają żądań Socrates Investment S.A. i Pozwy sp. z o.o. Zdaniem PGE S.A. roszczenia te są bezzasadne, a cały proces konsolidacji był przeprowadzony rzetelnie i prawidłowo. Sama wartość akcji spółek podlegających połączeniu została określona przez niezależną spółkę PwC Polska sp. z o.o. Dodatkowo plany połączenia ww. spółek, w tym parytety wymiany akcji, były badane w zakresie poprawności i rzetelności przez wyznaczonego przez sąd rejestrowy biegłego, który nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Następnie sąd zarejestrował połączenia ww. spółek.

Na zgłoszone roszczenie Grupa PGE nie utworzyła rezerwy.

Wypowiedzenie umów sprzedaży praw majątkowych przez Enea S.A.

W związku z wypowiedzeniem przez Enea S.A. długoterminowych umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł, od 2016 roku spółki z GK PGE pozostawały w sporze sądowym z Enea S.A.

W dniu 20 grudnia 2022 roku podpisane zostało porozumienie dotyczące ugodowego rozwiązania wszystkich toczących się sporów.

Zgodnie z zawartymi porozumieniami spółki GK PGE miały otrzymać do końca kwietnia 2023 roku około 287 mln PLN. Wpływ zawartych porozumień zwiększył wynik finansowy brutto GK PGE za 2022 rok o około 163 mln PLN.

Do końca kwietnia 2023 roku Enea S.A. uregulowała wszystkie zobowiązania z tytułu zawartych porozumień.

Kwestie związane z wnioskiem konsorcjum Polimex-Mostostal o podwyższenie wynagrodzenia za budowę elektrociepłowni w Siechnicach

W dniu 23 czerwca 2021 roku została zawarta umowa dotycząca budowy elektrociepłowni gazowo – parowej dla Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich S.A. w Siechnicach z konsorcjum w składzie Polimex Mostostal S.A. oraz Polimex Energetyka sp. z o.o. Obecna wartość wynagrodzenia umownego wynosi 1.159 mln PLN netto.

W związku z zaistniałym – w ocenie Konsorcjum – oddziaływaniem nadzwyczajnej zmiany stosunków gospodarczych, skutkujących wzrostem cen towarów oraz materiałów, będących następstwem kumulacji pandemii COVID 19 oraz nowej fazy agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, spółka otrzymała od Konsorcjum wnioski o podwyższenie wysokości wynagrodzenia umownego dla powyższej umowy. Spółka zleciła sporządzenie – przez zewnętrznych ekspertów – opinii prawnej i technicznej ekspertyzy, których wyniki będą stanowiły podstawę do przeprowadzenia mediacji, ukierunkowanej na rozwiązanie powstałych kwestii spornych, dotyczących istnienia podstaw faktycznych i prawnych oraz ewentualnego zakresu możliwej zmiany wysokości wynagrodzenia. W dniu 15 września 2023 roku Strony zawarły umowę o mediację przed mediatorem stałym w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. W listopadzie 2023 roku odbyły się pierwsze posiedzenia mediacyjne. Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, mediacja nie została zakończona. Konsorcjum oszacowało roszczenie waloryzacyjne na kwotę 344 mln PLN netto. W ocenie spółki, Konsorcjum – na chwilę obecną – nie wykazało, zgodnie z rozkładem ciężaru dowodowego, podstaw faktycznych i prawnych roszczenia.

W dniach 20 i 26 września 2023 roku – na wniosek Konsorcjum – Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał postanowienie dotyczące udzielenia zabezpieczenia roszczenia Konsorcjum o ukształtowanie stosunku prawnego i zmianę Umowy. Wartość przedmiotu zabezpieczenia Sąd określił na kwotę 344 mln PLN.

Stosownie do treści postanowienia Sądu o zabezpieczeniu, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego – w przedmiocie zmiany wysokości wynagrodzenia umownego – połowa wartości przedmiotu zabezpieczenia netto, tj. kwota 172 mln PLN, powiększy dotychczasową wartość wskazanych we wniosku płatności z tytułu zobowiązań inwestycyjnych i będzie podlegała fakturowaniu sukcesywnie do realizowanych przez Konsorcjum prac. Ustanowienie zabezpieczenia nie jest prawomocne. Postanowienie zostało opatrzone klauzulą natychmiastowej wykonalności.

W dniu 2 listopada 2023 roku spółka rozpoczęła formalną procedurę odwoławczą od nieprawomocnego postanowienia Sądu o udzieleniu zabezpieczenia, ukierunkowaną na podważenie zasadności udzielenia zabezpieczenia co do zasady i wysokości. 9 listopada 2023 roku spółka wysłała wniosek o wstrzymanie wykonania powyższego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

W dniu 13 grudnia 2023 roku S.A. otrzymała postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy z dnia 1 grudnia 2023 roku dotyczące wstrzymania wykonalności postanowienia z dnia 20 września 2023 roku o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia do czasu rozstrzygnięcia zażalenia na to postanowienie. Tym samym, uwzględniono wniosek KOGENERACJI S.A. z dnia 9 listopada 2023 roku. Postanowienie o wstrzymaniu wykonalności zostało objęte klauzulą natychmiastowej wykonalności.

W niniejszym sprawozdaniu finansowym na zgłoszone roszczenie Grupa PGE nie utworzyła rezerwy

Decyzja środowiskowa w  sprawie Kopalni Turów

31 maja 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Warszawie wstrzymał – do czasu rozpoznania właściwej skargi – wykonalność decyzji środowiskowej na wydobycie węgla dla Kopalni Turów. Decyzja środowiskowa określa uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: „Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w  gminie Bogatynia”. Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

12 czerwca 2023 roku spółka PGE GiEK S.A. złożyła zażalenie na wydane 31 maja 2023 roku postanowienie wydane przez WSA w  sprawie Kopalni Turów do Naczelnego Sądu Administracyjnego w  Warszawie. Była to odpowiedź spółki na wstrzymanie przez WSA wykonalności decyzji o  środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we wrześniu 2022 roku.

18 lipca 2023 roku NSA uchylił postanowienie WSA z 31 maja 2023 roku o  wstrzymaniu wykonalności decyzji środowiskowej w  sprawie Kopalni w  Turowie. Uwzględniono zażalenia GDOŚ, PGE GiEK S.A. oraz Prokuratury Krajowej.

31 sierpnia 2023 roku WSA zawiesił postępowanie w  sprawie decyzji środowiskowej GDOŚ dotyczącej Kopalni Turów do czasu formalnego zakończenia sprawy z  wniosku spółki PGE GIEK S.A. o  zmianę decyzji środowiskowej. Postępowanie z  wniosku PGE GIEK S.A. o zmianę decyzji środowiskowej się zakończyło ostateczną i  prawomocną decyzją o  umorzeniu postępowania.

13 marca 2024 roku WSA uchylił decyzję GDOŚ, określającą środowiskowe uwarunkowania dalszej eksploatacji złoża węgla brunatnego w Turowie. Jak podkreślił WSA nie oznacza to ani zamknięcia ani wstrzymania pracy w  kopalni Turów. Orzeczenie nie jest prawomocne.