3.3 Analiza przesłanek dla segmentu Ciepłownictwo

W poprzednich okresach sprawozdawczych Grupa Kapitałowa PGE dokonywała istotnych odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych segmentu Ciepłownictwo. Kluczowe założenia przyjęte do testów na utratę wartości aktywów przeprowadzonych w poprzednich okresach sprawozdawczych opisane są w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych GK PGE za poprzednie lata obrotowe.
Na koniec I półrocza 2023 roku przeprowadzone zostały testy na utratę wartości aktywów na podstawie których stwierdzono brak dokonania odpisów. Kluczowe założenia przyjęte do testów na utratę wartości aktywów przeprowadzonych na dzień 30 czerwca 2023 roku opisane są w śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym GK PGE za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2023 roku.
Na koniec okresu sprawozdawczego 2023 Grupa Kapitałowa PGE dokonała analizy przesłanek w celu weryfikacji czy mogła nastąpić utrata wartości aktywów lub konieczność odwrócenia wcześniej ujętych odpisów.
Najważniejsze analizowane czynniki obejmowały:
- analizę planu finansowego,
- potwierdzenie aktualności planu inwestycyjnego,
- analizę cen energii, węgla kamiennego, uprawnień do emisji CO2 oraz gazu,
- analizę założeń dotyczących rynku mocy, wsparcia kogeneracji,
- analizę szacunków cen sprzedaży wyprodukowanego ciepła,
- analizę szacunków marż na produkcji i sprzedaży energii elektrycznej w przyszłych okresach, w świetle prognoz cen energii, węgla kamiennego, gazu oraz uprawnień do emisji CO2.
Przeprowadzona analiza przesłanek dla segmentu Ciepłownictwo wskazała, iż jednostki wytwórcze realizują plan finansowy zgodnie z założeniami. Dostępne dla GK PGE prognozy cen gazu ziemnego, energii elektrycznej, węgla kamiennego, gazu i uprawnień do emisji CO2 powodują korzystne prognozy realizowanych marż zarówno na sprzedaży energii elektrycznej jak i ciepła. W okresie 4 lat funkcjonowania systemu wsparcia wysokosprawnej kogeneracji w Polsce, spółki z segmentu Ciepłownictwo aktywnie działały w ramach pozyskania każdego z dostępnych rodzajów premii, co znacznie przekłada się na wynik finansowy. W przypadku negatywnych decyzji Prezesa URE, odnośnie premii kogeneracyjnej, wsparcie kogeneracji zostanie zastąpione wsparciem w postaci rynku mocy tym samym nie powodując ryzyka istotnej zmiany wartości użytkowej. Założenia dotyczące rynku mocy, względem poprzednich okresów, są na porównywalnym poziomie. W związku z powyższym, zdaniem GK PGE, na dzień sprawozdawczy nie występują przesłanki do dokonania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych segmentu Ciepłownictwo ani do odwrócenia odpisów ujętych w poprzednich okresach.
Kwestie klimatyczne
W dniu 15 grudnia 2022 roku, dla segmentu Ciepłownictwo został przyjęty w ramach GK PGE Plan Dekarbonizacji do roku 2050, następnie w dniu 5 października 2023 roku przyjęto jego aktualizację. Celem Planu Dekarbonizacji jest wypełnienie wymogów regulacyjnych stawianych przed energetyką oraz utrzymanie w długiej perspektywie obecnego potencjału wytwórczego w celu zaspokojenia potrzeb odbiorców. Plan Dekarbonizacji stanowi operacjonalizację celów określonych bezpośrednio w strategii GK PGE oraz w planie wdrożenia strategii w segmencie Ciepłownictwo. Plan wskazuje kierunki i harmonogram transformacji majątku produkcyjnego poszczególnych lokalizacji PGE EC. Transformacja mocy wytwórczych poprzez osiągniecie istotnego udziału nowych nisko- lub zeroemisyjnych jednostek wytwórczych planowana jest w perspektywie do 2030 roku, a neutralność klimatyczna w perspektywie do 2050 roku.