3.4 Analiza przesłanek dla segmentu Energetyka Odnawialna
W poprzednich okresach sprawozdawczych Grupa Kapitałowa PGE dokonywała istotnych odpisów lub odwróceń odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych segmentu Energetyka Odnawialna. W wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości aktywów dla PGE Energia Odnawialna S.A. w latach 2019-2021 nastąpiło odwrócenie odpisów aktualizujących w maksymalnej możliwej wysokości dla wszystkich farm wiatrowych, dla których ujęte były odpisy z tytułu utraty wartości aktywów w poprzednich okresach sprawozdawczych.
Na koniec I półrocza 2023 roku przeprowadzone zostały testy na utratę wartości aktywów na podstawie których stwierdzono brak dokonania odpisów. Kluczowe założenia przyjęte do testów na utratę wartości aktywów przeprowadzonych na dzień 30 czerwca 2023 roku opisane są w śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym GK PGE za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2023 roku.
Na koniec okresu sprawozdawczego Grupa Kapitałowa PGE dokonała analizy przesłanek w celu weryfikacji czy mogła nastąpić utrata wartości aktywów.
W zakresie segmentu Energetyka Odnawialna identyfikowane i analizowane są następujące odrębne ośrodki wypracowywujące środki pieniężne (CGU):
- elektrownie szczytowo – pompowe łącznie,
- pozostałe elektrownie wodne łącznie,
- poszczególne famy wiatrowe.
Najważniejsze analizowane czynniki obejmowały:
- analizę realizacji planu finansowego,
- analizę cen energii, praw majątkowych pochodzenia energii,
- analizę założeń dotyczących tzw. rynku mocy,
- analizę planu inwestycyjnego,
- analizę planów produkcji i sprzedaży energii elektrycznej.
Przeprowadzona analiza przesłanek w zakresie CGU PGE EO S.A. wskazała, iż w segmencie Wiatr nieznacznie niższe wykonanie planu wynika głównie z niższych przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej, co wynika głównie z niższych cen sprzedaży oraz niższego wolumenu produkcji energii elektrycznej ze względu na słabsze warunki wietrzności. Na wyższy wynik w segmencie Woda miał wpływ wyższy wolumen produkcji energii elektrycznej głównie z uwagi na korzystniejsze warunki hydrologiczne. W przypadku ESP wyższy wynik jest efektem głównie wyższego wyniku na sprzedaży energii elektrycznej z elektrowni szczytowo-pompowych oraz wyższych przychodów z Rynku Mocy. Korzystne wyniki spółki będą miały pozytywny wpływ na wycenę, przede wszystkim w obszarze ESP, natomiast nieznacznie niższe wyniki finansowe w obszarze Wiatr nie wpływają istotnie na wycenę tego obszaru. Dodatkowo stabilny poziom przychodów z Rynku Mocy oraz poziom wolumenów produkcji dla poszczególnych elektrowni, utrzymanie długoterminowych prognoz cenowych na niezmienionym poziomie wpływa pozytywnie na wartość użytkową poszczególnych testowanych aktywów. W zakresie planu inwestycyjnego zakłada się wzrost planowanych nakładów dotyczących wydatków modernizacyjno-odtworzeniowych, niemniej jednak wyniki testów na 30 czerwca 2023 roku wykazywały dużą nadwyżkę i zwiększenie nakładów nie stanowi zagrożenia dla spadku wartości aktywów poniżej ich wartości księgowej.
W związku z powyższym Grupa stwierdza brak przesłanek do przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów wytwórczych na dzień sprawozdawczy 31 grudnia 2023 roku.