32.3 Realizacja przez PGE Paliwa sp. z o.o. decyzji związanych z zakupem i sprzedażą węgla
Do końca kwietnia 2023 roku PGE Paliwa sp. z o.o. realizowała wydane w połowie 2022 roku decyzje Prezesa Rady Ministrów polecające tej spółce zakup przynajmniej 3 mln ton węgla energetycznego o parametrach zbliżonych do parametrów jakościowych wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe oraz jego sprowadzenie do kraju.
PGE Paliwa sp. z o.o. została wskazana w Rozporządzeniu Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 roku w sprawie wykazu podmiotów uprawnionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego, jako jeden z sześciu podmiotów wprowadzających do obrotu, uprawnionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego, z przeznaczeniem do sprzedaży w ramach zakupu preferencyjnego. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 października 2022 roku o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych cena sprzedaży paliwa stałego nie mogła być wyższa niż 1.500 PLN brutto/Mg. Jednocześnie podmiotowi wprowadzającemu do obrotu przysługiwała rekompensata w wysokości stanowiącej iloczyn ilości paliwa stałego i różnicy między uzasadnionym średnim jednostkowym kosztem paliwa stałego w tym okresie a średnią ceną netto sprzedaży paliwa stałego w tym okresie, powiększoną o podatek od towarów i usług.
Realizacja decyzji spowodowała przejściowe zwiększenie zapotrzebowania na gotówkę GK PGE i okresowy wzrost zadłużenia w związku z rozliczaniem transakcji zakupu oraz odsprzedaży węgla.
W związku ze znacznym spadkiem rynkowych cen węgla, GK PGE zrealizowała ujemny wynik na sprzedaży węgla zakupionego przez GK PGE w celu realizacji Decyzji a który nie został sprzedany do dnia 30 kwietnia 2023 roku. Ujemny wynik na sprzedaży tego węgla wraz z innymi kosztami poniesionymi w celu realizacji Decyzji rozpoznany w wynikach finansowych GK PGE do 31 grudnia 2023 wyniósł 610 mln PLN. Ponadto, mając na względzie zasadę ostrożności, w wynikach finansowych GK PGE ujęty został odpis aktualizujący wartość zapasu węgla zakupionego przez GK PGE w celu realizacji Decyzji i niesprzedanego do dnia 31 grudnia 2023 roku do szacowanych, możliwych do uzyskania na rynku cen węgla. Kwota odpisu aktualizującego wartość zapasów na dzień 31 grudnia 2023 roku wyniosła 239 mln PLN.
W dniu 10 października 2023 roku została zawarta Umowa z Ministerstwem Klimatu i Środowiska dotycząca finansowania realizacji decyzji Prezesa Rady Ministrów. Umowa zakłada zwrot kosztów poniesionych w związku z realizacją decyzji. Sprawozdanie z realizacji decyzji według stanu na 30 kwietnia 2023 roku wymagane poprzez zapisy Umowy zostało złożone terminowo przez PGE Paliwa do Ministra Klimatu i Środowiska. Sprawozdanie zostało zaakceptowane przez Ministra Klimatu i Środowiska. Efekt finansowy zawarcia umowy został odpowiednio odzwierciedlony w wynikach finansowych Grupy Kapitałowej PGE w czwartym kwartale 2023 roku. Na moment sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania ujęty w księgach przychód z tytułu Umowy wynosi 849 mln PLN netto, na który składa się kwota 406 mln PLN otrzymana w 2023 roku oraz szacunek pozostałej kwoty rekompensaty do rozliczenia w 2024 roku w wysokości 443 mln PLN. Grupa ujęła w wynikach 2023 roku również przychody z tytułu rekompensat za dostawy węgla zrealizowane od stycznia do kwietnia 2023 roku w wysokości 109 mln PLN netto. Natomiast w wynikach roku 2022 ujęto 131 mln PLN netto za dostawy zrealizowane w 2022 roku. Wnioski o wypłatę rekompensaty za poszczególne okresy zostały złożone zgodnie z terminami określonymi w ustawie z dnia 27 października 2022 roku o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. PGE Paliwa sp. z o.o. otrzymała całość wnioskowanych rekompensat oraz terminowo złożyła i rozliczyła z Zarządcą Rozliczeń S.A. wniosek końcowy dotyczący otrzymanej rekompensaty. PGE Paliwa sp. z o.o. realizowała sprzedaż w oparciu o ww. ustawę do 30 kwietnia 2023 roku.