Poznaj morskie farmy wiatrowe
Zobacz filmy przybliżające tematykę morskich farm wiatrowych.
Posłuchaj podcastu „Łowcy wiatru” z udziałem ekspertów PGE Baltica.
Słuchowisko składa się z 6 odcinków, w których opowiadają oni m.in. jak buduje się morskie farmy wiatrowe, jak działa elektrownia na morzu, jak „łapie się wiatr”, jaką rolę pełni lądowa część morskiej farmy wiatrowej i jakie badania wykonuje się przed rozpoczęciem budowy na morzu. Rozmowy przeprowadził Mateusz Opyrchał z RMF FM.
Co ma wiatrak do lodówki?
Czy morskie farmy wiatrowe są bezpieczne dla ludzi i zwierząt? Jakie badania wykonuje się przed rozpoczęciem budowy? Co badamy i dlaczego? Czego dowiadujemy się podczas takich badań i jakie rozwiązania z korzyścią dla środowiska można dzięki nim wypracować?
Czy morski wiatrak jeździ do warsztatu?
Na czym polega i jak przebiega serwisowanie morskiej farmy wiatrowej? Jaka ważna w tym procesie jest rola portu serwisowego? Co się w nim dzieje? Jakie są jego najważniejsze funkcje? Jak dba się o wiatraki, by mogły działać jak najdłużej? Jakie statki wykorzystuje się do tego celu?
Jak prąd z Bałtyku dotrze do gniazdka?
Dlaczego część lądowa morskiej farmy wiatrowej jest tak ważna? Z czego składa się i jaka jest rola infrastruktury przyłączeniowej budowanej na lądzie? Jak skomplikowany jest proces wyprowadzenia mocy? Co jeszcze trzeba zbudować na lądzie, aby morska farma wiatrowa mogła działać, a energia elektryczna produkowana na morzu dotarła do odbiorców?
Jak łapiemy wiatr?
Z czego składa się i jak działa morska farma wiatrowa? Jakie są jej najważniejsze elementy? Jak energia z wiatru zamienia się w energię elektryczną? Jak to możliwe, że z wiatru da się zrobić prąd? W jaki sposób prąd z morza trafia do gniazdka? Skąd wiadomo, że będzie wiało i jak mocno?
Jak buduje się wiatraki na morzu?
Jak dostarcza się materiały do budowy morskich farm wiatrowych?
Jak wykorzystać bałtycki wiatr?
W jaki sposób wykorzystać bałtycki wiatr do produkcji energii elektrycznej? Czy Morze Bałtyckie to dobre miejsce do budowy elektrowni wiatrowych? Skąd wiadomo, gdzie najlepiej zlokalizować elektrownię na morzu? Czym różnią się morskie elektrownie wiatrowe od tych lądowych?
Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w poszczególnych odcinkach podcastu na stronie https://www.rmfon.pl/podcasty/lowcy-wiatru
Poczytaj o morskiej energetyce wiatrowej na stronie PGE Baltica
Czym jest morska energetyka wiatrowa? Kiedy rozpoczną się prace przy budowie pierwszej farmy wiatrowej PGE? Czy Morze Bałtyckie jest dobrym miejscem do powstawania farm wiatrowych? Jak wysokie są turbiny na morzu? Jak silny powinien wiać wiatr, aby turbiny generowały energię? Co się dzieje, gdy wiatr przestaje wiać? Jaki jest społeczny odbiór morskich farm wiatrowych?
Znajdź odpowiedzi na te pytania na stronie https://pgebaltica.pl/morska-energetyka-wiatrowa/o-morskich-farmach-wiatrowych-w-pytaniach-i-odpowiedziach