Informacje o raporcie
Raport zintegrowany obejmuje Sprawozdanie Niefinansowe z działalności PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. oraz Grupy Kapitałowej PGE sporządzone zostało zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2014/95 (Non-Financial Reporting Directive, NFRD) zaimplementowanej do Ustawy o rachunkowości oraz uwzględnia wytyczne w zakresie budowy sprawozdania zrównoważonego rozwoju zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD), która ma zostać ujęta w nowelizacji Ustawy o rachunkowości w 2024 roku.
Raport zintegrowany obejmuje informacje niefinansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku i zawiera dane dla Grupy Kapitałowej PGE oraz dla jednostki dominującej – PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. i jej jednostek zależnych.
Zawartość merytoryczna Raportu zintegrowanego jest wynikiem dokładnego i szczegółowego procesu analizy istotności. Treści zawarte w raporcie są m.in. odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania informacyjne zgłoszone w trakcie sesji dialogowych, w których wzięło udział blisko 80 kluczowych przedstawicieli interesariuszy PGE. W kolejnym kroku – do poszczególnych tematów zostały przyporządkowane odpowiednie wskaźniki GRI (wersja GRI Standards 2021): podstawowe, obowiązkowe i te, które wynikają z oceny materialności. Przy doborze zawartości sprawozdania wykorzystano także dotychczasowe wyniki prac w zakresie analizy podwójnej istotności, które zostały zrealizowane w ramach przygotowania Grupy PGE do raportowania zgodnego z Dyrektywą CSRD.
Podział rozdziałów raportu odpowiada podziałowi zgodnemu z poszczególnymi obszarami ESG, w kolejności:
Środowisko
E – environmental
Społeczeństwo
S – social
Ład korporacyjny
G – governance
Dodatkowo w raporcie znajdują się wskaźniki własne firmy, odniesienia do 10 Zasad Global Compact, a także do Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).
Wskaźniki liczbowe zaprezentowane zostały w części Istotne wskaźniki. Są one podzielone na obszary: środowiskowy, pracowniczy, społeczny, przestrzegania praw człowieka i przeciwdziałania korupcji, zgodnie z wymaganiami dyrektywy NFRD. Wskaźniki z poszczególnych obszarów znajdziesz tutaj. Zgodnie z tym samym podziałem zostały opracowane informacje w zakresie zarządzania ryzykami ESG.
Kluczowe, nowe elementy w raporcie zintegrowanym za 2023 rok to:
- struktura raportu odzwierciedlająca wytyczne CSRD,
- analiza działalności zgodnych z systematyką taksonomii środowiskowej UE w porównaniu rok do roku,
- analiza śladu węglowego w perspektywie trzech ostatnich lat,
- rozszerzenie zakresu raportowania w obszarze środowiskowym,
- rozszerzenie zakresu raportowania w obszarze ryzyk ESG.
Grupa Kapitałowa PGE jest zobligowana także do ujawnienia, w jakim stopniu jej działalność biznesową można uznać za zrównoważoną środowiskowo. Wymóg ten wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/2088 oraz z Rozporządzeń Delegowanych w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (dalej: Taksonomia środowiskowa UE, Taksonomia). Zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2021/2178 pierwszy roczny okres sprawozdawczy obejmował 2021 rok, za który raportowane były wskaźniki kwalifikowalności. W drugim i trzecim roku sprawozdawczym, czyli rok za 2022 i 2023, raportowane są wskaźniki w zakresie zarówno kwalifikowalności, jak i zgodności z Taksonomią.
Więcej na temat Taksonomii przeczytaj tutaj.
Sprawozdanie przygotowywane jest w cyklu rocznym i obejmuje informacje niefinansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku i zawiera dane skonsolidowane dla Grupy Kapitałowej PGE oraz dla jednostki dominującej – PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.
Grupa Kapitałowa PGE na 31 grudnia 2023 roku składała się z:
- jednostki dominującej, którą jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.,
- 80 jednostek zależnych objętych konsolidacją metodą pełną,
- 2 jednostek stanowiących tzw. wspólne działalności,
- 6 jednostek stowarzyszonych i współzależnych.
Podmioty uwzględnione w ramach raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju
W przypadku kwestii pracowniczych raportem zintegrowanym objęte zostały 33 podmioty, w których wykazane zostało zatrudnienie w 2023 roku. Są to:
- PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE S.A.)
- PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK)
- PGE Energia Odnawialna S.A. (PGE EO)
- PGE Dystrybucja S.A.
- PGE Obrót S.A.
- GOZ (Gospodarka Obiegu Zamkniętego)
- PGE Energetyka Kolejowa S.A. (PGE EKO S.A.)
- PGE Energia Ciepła S.A. (PGE EC)
- PGE Paliwa sp. z o.o.
- PGE Toruń SA
- EC Zielona Góra
- KOGENERACJA S.A.
- PGE Synergia sp. z o.o
- PGE Systemy S.A.
- PGE Dom Maklerski S.A.
- PGE Nowa Energia sp. z o.o.
- PGE Baltica sp. z o.o.
- PGE Ventures sp. z o.o.
- PTS BETRANS sp. z o.o.
- BESTGUM sp. z o.o.
- Elbis sp. z o.o.
- ELTUR-SERWIS sp. z o.o.
- MegaSerwis sp. z o.o.
- RAMB sp. z o.o.
- ENESTA sp. z o.o.
- ELMEN sp. z o.o.
- Energoserwis – Kleszczów sp. z o.o.
- MEGAZEC sp. z o.o.
- ELBEST Security sp. z o.o.
- Energetyczne Systemy Pomiarowe sp. z o.o.
- PGE Gryfino 2050 sp. z o.o.
- PGE Asekuracja S.A.
- Rybnik 2050 sp. z o.o.
W przypadku kwestii środowiskowych przy każdym wskaźniku GRI z tego obszaru zawarta jest adnotacja ze wskazaniem zakresu danych. Lista spółek objęta liczeniem śladu węglowego dla Grupy PGE podana jest w rozdziale „Ślad węglowy Grupy PGE”.
Dane finansowe przedstawione w Raporcie zintegrowanym Grupy PGE za rok 2023 są zgodne z informacjami zawartymi w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej PGE za rok zakończony 31 grudnia 2023 roku, które zostało sporządzone według wymogów Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (International Financial Reporting Standards „MSSF”), zatwierdzonych przez Unię Europejską.
Podstawę dla informacji o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego stanowią rekomendacje i zasady zawarte w „Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW 2021”.
Raport zintegrowany za rok 2023 powstało z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących standardów Global Reporting Initiative, w tym:
- GRI 1: Foundation (2021)
- GRI 2: General Disclosures (2021)
- GRI 3: Material Topics (2021)
Dodatkowo w raporcie znajdują się wskaźniki własne, odniesienia do 10 Zasad Global Compact, a także do Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).
Identyfikacja kluczowych obszarów wpływu
Podstawą do określenia istotnych tematów do zaprezentowania w Raporcie zintegrowanym na temat informacji niefinansowych Grupy PGE była identyfikacja kluczowych obszarów wpływu. Została ona dokonana w ramach konsultacji wewnętrznych i zewnętrznych przeprowadzonych w formie warsztatów i paneli dyskusyjnych w 2022 roku.
Potrzeby i oczekiwania informacyjne, wynikające z identyfikacji rzeczywistego i potencjalnego, negatywnego i pozytywnego wpływu na gospodarkę, środowisko i ludzi, niezbędne do ujęcia w raporcie niefinansowym zostały zebrane od prawie 80 kluczowych przedstawicieli interesariuszy PGE podczas sesji dialogowych, zorganizowanych w połowie czerwca 2022 roku. Zostały one przeprowadzone zgodnie ze standardem AA1000 SES, przy wsparciu niezależnego moderatora zewnętrznego. Spotkania w formie warsztatowej z interesariuszami, organizowane są w cyklu dwuletnim.
W efekcie przeprowadzonego dialogu, kluczowi interesariusze Grupy PGE wśród najbardziej istotnych dla nich tematów, które powinny zostać omówione w sprawozdawczości niefinansowej firmy wskazali:
Strategia i jej realizacja
Zapobieganie powstawaniu niezgodności z prawem i regulacjami (w tym dotyczącymi dostaw i użytkowania produktów oraz usług), a także zapewnienie zgodności z regulacjami środowiskowymi, zapobieganie nadużyciom, łamaniu prawa i regulacji dot. ochrony środowiska
Wpływ spółki na klimat, w tym emisje gazów cieplarnianych oraz sposoby ich redukowania
Wpływ spółki na środowisko oraz działania zapobiegające
Zarządzanie zużyciem energii w organizacji
Zarządzanie gospodarką wodną w organizacji
Zarządzanie odpadami
Kluczowe tematy zostały zdefiniowane w odniesieniu do dwóch wymiarów:
- wpływ – jaki wpływ ma działalność Grupy PGE na dane zagadnienie
- istotność – na ile dany temat jest istotny dla działalności Grupy PGE
Jednocześnie, w ramach przygotowania Grupy Kapitałowej PGE do raportowania zgodnego z nową dyrektywą UE – CSRD, Grupa PGE przeprowadziła w okresie od września 2023 roku do stycznia 2024 roku pogłębioną analizę istotności wpływu organizacji na otoczenie oraz rozpoczęła proces przygotowań do analizy istotności finansowej.
W celu dostosowania raportowania PGE do nowych wymogów związanych ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju, wynikającą z dyrektywy CSRD, która będzie obowiązywać PGE od początku 2025 roku (sprawozdanie obejmujące rok obrotowy 2024), zostały podjęte następujące działania przygotowujące:
- zweryfikowano listę podmiotów podlegających raportowaniu w Grupie PGE,
- przeprowadzono analizę łańcucha wartości,
- określono wstępną listę tematów istotnych w ramach procesu podwójnej istotności.
Procesy te realizowane były w oparciu o wytyczne dyrektywy, przy udziale zewnętrznej firmy doradczej. W projekt zaangażowana została kadra kluczowych menadżerów, odpowiedzialnych za wybrane obszary zarządzania w PGE.
Wynikiem analizy oceny podwójnej istotności i opracowania listy tematów istotnych jest wskazanie zestawu wskaźników Europejskich Standardach Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które będą podlegać raportowaniu przez PGE od 2024 roku. Jednocześnie lista tych tematów zidentyfikowanych jako istotne została porównana z listą wskaźników dotąd raportowanych (zgodnych z zasadami standardów GRI). Analiza ta pokazała, że wszystkie dotychczas raportowane wskaźniki zgodnie z GRI są istotne z punktu widzenia przyszłej realizacji tego procesu w ramach ESRS. Sprawozdanie niefinansowe za 2023 rok obejmuje swoim zakresem obszary tematyczne, które obecne będą także w Raporcie zgodnym z ESRS-ami za 2024 rok.
W zakresie zarządzania istotnymi tematami, zgodnie ze wskaźnikiem GRI 3-3, Grupa Kapitałowa PGE odnosi się do poniższych aspektów, do których przypisane są wskazane wskaźniki GRI.
Istotne tematy | Aspekty GRI | Wskaźnik |
---|---|---|
1. Strategia i jej realizacja | Wyniki ekonomiczne | Wskaźnik własny GRI 201-1 GRI 201-2 |
2. Zgodność z prawem i regulacjami, w tym zgodność z regulacjami środowiskowymi, | Nie dotyczy | GRI 2-47 Wskaźnik własny – kary środowiskowe |
3. Wpływ spółki na klimat – emisje gazów cieplarnianych oraz sposoby ich redukowania | Emisje | GRI 305-1 GRI 305-2 GRI 305-3 GRI 305-4 GRI 305-5 GRI 305-6 GRI 305-7 GRI 201-2 |
4. Wpływ spółki na środowisko oraz działania zapobiegające | Zasoby Bioróżnorodność |
GRI 301-1 GRI 301-2 GRI 301-3 GRI 304-1 GRI 304-2 GRI 304-3 GRI 304-4 |
5. Zarządzanie zużyciem energii w organizacji | Energia | GRI 302-1 GRI 302-2 GRI 302-3 GRI 302-4 GRI 302-5 |
6. Zarządzanie gospodarką wodną w organizacji | Woda i ścieki | GRI 303-1 GRI 303-2 GRI 303-3 GRI 303-4 GRI 303-5 |
7. Zarządzanie odpadami | Odpady | GRI 306-1 GRI 306-2 GRI 306-3 GRI 306-4 GRI 306-5 |
8. Kwestie pracownicze ze szczególnym uwzględnieniem procesu transformacji energetycznej | Zatrudnienie Zdrowie i bezpieczeństwo Szkolenia i edukacja Różnorodność i równe traktowanie Całkowita liczba przypadków dyskryminacji |
GRI 401-1 GRI 401-2 GRI 401-3 GRI 403-1 GRI 403-2 GRI 403-3 GRI 403-4 GRI 403-5 GRI 403-6 GRI 403-7 GRI 403-8 GRI 403-9 GRI 404-1 GRI 404-2 GRI 404-3 GRI 405-1 GRI 405-2 GRI 406-1 |
9. Transparentność działania zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego Grupy Kapitałowej PGE | Przeciwdziałanie korupcji Praca dzieci Praca przymusowa Prywatność klientów |
GRI 205-1 GRI 205-2 GRI 205-3 GRI 408-1 GRI 409-1 GRI 418-1 |
Korekty informacji
Ze względu na dostęp do danych o wyższej jakości już po publikacji Raportu zintegrowanego PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. i Grupy Kapitałowej PGE za 2022 rok, do obecnego sprawozdania zostały wprowadzone korekty w zakresie danych środowiskowych.
Weryfikacja raportu
Raport zintegrowany PGE S.A. i Grupy Kapitałowej PGE za 2023 rok nie został w całości poddany weryfikacji zewnętrznej. Do momentu publikacji niniejszego raportu w pełni zewnętrznie zweryfikowane zostały dane finansowe oraz dane o emisjach . Pozostałe weryfikacje odbywają się każdego roku w różnych terminach, również późniejszych od publikacji raportu. Weryfikacji zewnętrznej podlegały dane wyszczególnione poniżej:
- dane finansowe podane za raportem finansowym i/lub zgodne ze sprawozdaniem z działalności za 2023 rok. Badanie przeprowadzone zostało przez firmę PKF Consult spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., zgodnie z Krajowymi Standardami Badania („KSB”) w brzmieniu Międzynarodowych Standardów Badania przyjętymi przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów oraz stosownie do ustawy z dn. 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym („Ustawa o biegłych rewidentach” – Dz. U. z 2023 roku poz. 1015 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia UE nr 537/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego („Rozporządzenie UE” – Dz. U. UE L158 z późn. zm.).
- dane dotyczące emisji CO2 z instalacji Grupy Kapitałowej PGE, które uczestniczą w systemie EU ETS – wielkość emisji CO2 została zweryfikowana przez uprawnionego i niezależnego akredytowanego weryfikatora, z wykazu akredytowanych weryfikatorów opublikowanych na stronach KOBiZE. Wielkość emisji CO2 jest wyliczana w oparciu i zgodnie z regulacjami prawnymi w zakresie systemu ETS, w szczególności z udzielonymi decyzjami właściwych organów, zezwalającymi na emisję gazów cieplarnianych z instalacji. Prowadzący instalację są odpowiedzialni za przygotowywanie i złożenie raportów na temat ich rocznych emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z zasadami i zatwierdzonym planem monitorowania.
- Certyfikacja Kryterium Zrównoważonego Rozwoju dla spalania biomasy – dotyczy PGE Energia Ciepła S.A. dla lokalizacji: Oddział w Szczecinie oraz w Oddział Elektrociepłownia w Kielcach, spółki zależnej Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. Elektrociepłownia Czechnica Oddziału Elektrownia Dolna Odra PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oraz PGE Paliwa, gdzie został wdrożony i certyfikowany System dla Kryterium Zrównoważonego Rozwoju (tzw. KZR). Aktualne certyfikaty są dostępne na stronie Instytutu Nafty i Gazu (INiG).Uczestnicy KZR INiG są zobowiązani do certyfikacji całego cyklu życia biopaliw, biopłynów oraz paliw z biomasy. Rejestracja w systemie KZR oznacza spełnienie przez organizację wymagań kryteriów zrównoważonego rozwoju (KZR), zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej (dyrektywy RED II).
- Weryfikacja EMAS – dotyczy pełnego zakresu danych z obszaru ochrony środowiska w przypadku dwóch oddziałów spółek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – Elektrowni Opole i Elektrowni Dolna Odra oraz oddziału spółki PGE Energia Ciepła – Elektrociepłowni Wybrzeże. System ekozarządzania i audytu (EMAS PI:2999) wraz z opracowaną deklaracją środowiskową podlega corocznej weryfikacji przez niezależnego akredytowanego weryfikatora. Rejestracja w systemie EMAS oznacza spełnianie najwyższych standardów w zakresie zarządzania środowiskowego i audytu.