Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Kapitały organizacyjne

Poprzednia strona

Proces sprzedaży PGE GiEK S.A.

Ewolucja modelu biznesowego

Grupa Kapitałowa PGE jest największym zintegrowanym pionowo producentem i dostawcą energii elektrycznej oraz największym producentem ciepła w Polsce. Zmieniamy się i w raz z nami zmieni się struktura Grupy oraz nasz wpływ na otoczenie.

~39 %

energii elektrycznej wytworzyły jednostki wytwórcze Grupy Kapitałowej w 2023 roku

~20 %

ciepła sieciowego w Polsce wytworzyły jednostki wytwórcze Grupy Kapitałowej

~320 tys. km

długość linii dystrybucyjnych za pomocą których Grupa PGE dostarcza energię elektryczną do klientów na terenie obejmującym ok. 40% powierzchni Polski

W 2023 r. Grupa PGE rozszerzyła swoją działalność o segment energetyki kolejowej i stała się również głównym dystrybutorem i sprzedawcą energii dla sektora kolejowego. 

Dzięki połączeniu własnych zasobów węgla brunatnego, aktywów wytwórczych oraz sieci dystrybucyjnej, Grupa PGE zapewnia bezpieczne i niezawodne dostawy energii elektrycznej do ok. 5,7 mln klientów – zarówno gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, jak i instytucji. W praktyce oznacza to, że obsługuje niemal co trzeciego konsumenta energii elektrycznej w Polsce. 

Kluczowe aktywa Grupy PGE

Zielona GóraZgierzKielceToruńPasterzowiceGorzówWielkopolskiBydgoszczTurówKamieńskMalborkŻurominPelplinGdyniaGdańskKarnice I i IISkoczykłodyStarza/RybiceKarwiceResko I i IIGutki 1 i 2AugustynkaKisieliceKisielice IIWojciechowoLotniskoSolinaGalicjaBiałystokRzeszówZamośćDolna OdraGryfinoDychówŻarnowiecSzczecini PomorzanySkarżysko-KamiennaHuszlew 1 i 2OpoleZawidawieCzechnicaLublinWarszawaBełchawWrocławŁódźPorąbka-ŻarRybnikKrakówJeziórkoObszar działania PGE DystrybucjaSieć dystrybucyjna PGE Energetyka Kolejowa

Centrum Korporacyjne
Obrót (obrót hurtowy)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Warszawa

Siedziba Spółki

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Lublin

Obrót (sprzedaż detaliczna)

PGE Obrót S.A., Rzeszów

Energetyka Gazowa

PGE Gryfino 2050 sp. z o.o., Rybnik 2050 sp. z o.o.

Energetyka Odnawialna

PGE Energia Odnawialna S.A.
PGE Baltica sp. z o.o., Warszawa

Gospodarka Obiegu Zamkniętego

PGE Ekoserwis S.A., Wrocław

Ciepłownictwo

PGE Energia Ciepła S.A., Warszawa

Energetyka Konwencjonalna

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Bełchatów

Dystrybucja

PGE Dystrybucja S.A., Lublin

Energetyka Kolejowa

PGE Energetyka Kolejowa S.A., Warszawa

Od wytwrorzenia do dostarczenia energii klientom

Działalność Grupy obejmuje cały łańcuch wartości: od wydobycia węgla brunatnego z własnych kopalń, przez wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, po ich dystrybucję i sprzedaż. 

Instalacje konwencjonalne do wytwarzania energii wykorzystują węgiel brunatny z własnych kopalń oraz węgiel kamienny, gaz i biomasę od dostawców zewnętrznych. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystywane są również źródła odnawialne: energia wiatru, energia wody oraz energia słoneczna. Następnie energia dostarczana jest  za pomocą sieci dystrybucyjnych i sprzedawana naszym klientom w całej Polsce, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom, instytucjom i samorządom. Spółka PGE Energetyka Kolejowa S.A. łączy kolej z systemem energetycznym kraju, dostarcza i sprzedaje energię do poszczególnych urządzeń infrastruktury kolejowej, a ostatecznie do pociągów. Naszą aktywność biznesową dopełnia segment Gospodarki Obiegu Zamkniętego, dzięki któremu odpady powstające w wyniku produkcji energii elektrycznej trafiają jako pełnowartościowe substancje do wykorzystania w innych gałęziach gospodarki.

Obecny i docelowy model biznesowy

Działalność Grupy Kapitałowej PGE w roku 2023 zorganizowana była w ośmiu segmentach:

  • Energetyka Konwencjonalna

    Segment wydobycia węgla brunatnego oraz wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w źródłach konwencjonalnych.

  • Ciepłownictwo

    Segment wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w źródłach kogeneracyjnych oraz przesyłu i dystrybucji ciepła.

  • Energetyka Odnawialna

    Segment wytwarzania energii elektrycznej w źródłach odnawialnych i w elektrowniach szczytowo-pompowych.

  • Obrót

    Segment hurtowego obrót energią elektryczną na rynku krajowym i zagranicznym, sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych, obrotu uprawnieniami do emisji CO2, prawami majątkowymi i paliwami oraz świadczenia usług Centrum Korporacyjnego na rzecz spółek z Grupy PGE.

  • Dystrybucja

    Segment świadczenia usług dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych za pomocą sieci i urządzeń elektroenergetycznych wysokich, średnich i niskich napięć. Spółka zarządzająca segmentem – PGE Dystrybucja S.A. – pełni rolę Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

  • Energetyka Kolejowa

    Przedmiotem działalności segmentu jest przede wszystkim dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej do przewoźników kolejowych oraz klientów skupionych wokół linii kolejowych, sprzedaż paliw oraz utrzymanie i modernizacja sieci trakcyjnej wraz z pozostałymi usługami elektroenergetycznymi.

  • Gospodarka Obiegu Zamkniętego

    Przedmiotem działalności segmentu jest zapewnienie kompleksowej obsługi w zakresie zarządzania ubocznymi produktami spalania (UPS), świadczenie usług w obszarach pomocniczych dla wytwórców energii elektrycznej i ciepła oraz dostaw materiałów na bazie UPS.

  • Pozostała działalność

    Przedmiotem działalności segmentu jest świadczenie usług przez spółki zależne na rzecz Grupy Kapitałowej PGE, m.in. organizacja pozyskiwania finansowania w formie euroobligacji (PGE Sweden), świadczenie usług informatycznych, transportowych oraz inwestycje w start-up’y. Dodatkowo w ramach segmentu funkcjonują spółki odpowiedzialne za budowę bloków gazowo-parowych w Gryfinie (PGE Gryfino 2050 Sp. z o.o.) i nowej jednostki niskoemisyjnej w Rybniku (Rybnik 2050
    Sp. z o.o.) oraz pozostałe spółki projektowe Grupy.

Zgodnie z obowiązującą Strategią Grupy PGE, planowana jest zmiana modelu biznesowego GK PGE, uwzględniająca sprzedaż poza Grupę aktywów węglowych skupionych w segmencie Energetyki Konwencjonalnej. Jednak harmonogram prac nad sprzedażą aktywów węglowych i jej docelowym kształtem zależy również od decyzji na szczeblu rządowym. Zmiana modelu biznesowego jest odpowiedzią Grupy na głębokie zmiany w sektorze, które nastąpiły w ostatnich latach oraz oczekiwania społeczne, które będą determinować jego przyszłość.

Jako lider transformacji, Grupa PGE deklaruje zmniejszenie swojego oddziaływania na środowisko naturalne poprzez osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Trwałe obniżenie emisyjności planowane jest poprzez zmianę technologii wytwarzania, rozbudowę portfela , a także umożliwienie klientom udziału w transformacji energetycznej dzięki atrakcyjnym ofertom produktowym.

Kluczowymi kierunkami rozwoju Grupy PGE będą energetyka wiatrowa morska i lądowa, fotowoltaika, infrastruktura sieciowa, niskoemisyjne i zeroemisyjne ciepłownictwo oraz usługi energetyczne. W obszarze dezinwestycji i ograniczenia działalności znajdują się: energetyka węglowa oraz obszary wsparcia spoza działalności podstawowej.

GospodarkaObieguZamkniętegoCiepłownictwoEnergetyka KonwencjonalnaEnergetykaOdnawialnaObrótDystrybucjaEnergetykaKolejowa

Wraz z postępami realizacji planu sprzedaży aktywów węglowych nasz model ulegnie zmianie – z kluczowej roli wytwórcy energii elektrycznej PGE stanie się przede wszystkim dystrybutorem energii. Dopiero wraz z realizacją inwestycji w nowe źródła wytwórcze, energetykę gazową, a zwłaszcza morskie farmy wiatrowe potencjał wytwórczy PGE będzie odbudowywany.