Kapitały organizacyjne
Funkcjonowanie każdej organizacji opiera się na wykorzystaniu kapitałów i ich transformacji. Kapitały organizacyjne to wszelkie zasoby – materialne i niematerialne – dostępne w organizacji, które wykorzystuje w swojej działalności i które w wyniku jej działań i wyników są zwiększane, zmniejszane lub przekształcane. Należy pamiętać, że tworzenie wartości w ramach różnych kapitałów nie obejmuje wyłącznie wartości finansowych i może mieć różne wymiary.
Nasze kapitały w Grupie PGE obejmują:
- kapitał ludzki
- kapitał społeczny
- kapitał intelektualny
- kapitał finansowy
- kapitał naturalny
- kapitał produkcyjny
Wykorzystanie tych kapitałów jest ściśle powiązane z modelem biznesowym i jego zmianami opisanymi szerzej w rozdziale Ewolucja modelu biznesowego. W zmieniającej się organizacji ewolucji ulegnie również skala wykorzystywania poszczególnych kapitałów organizacyjnych oraz uzyskiwane przy ich pomocy efekty.
Wkład i efekty (wytworzone wartości) prezentujemy na poniższym modelu tworzenia wartości Grupy PGE w perspektywie roku 2030
Przemiana samej PGE pozwoli na efektywne wykorzystanie kapitałów wraz ze zmieniającym się otoczeniem,
a tym samym skuteczną budowę wartości nie tylko organizacji, lecz jej wartości dla środowiska, w którym funkcjonuje.
-
Najcenniejszym kapitałem PGE są pracownicy. To dzięki ich doświadczeniu i zaangażowaniu możemy budować organizację, w której odpowiedzialność społeczna łączy się z celami biznesowymi.
Grupa PGE jest miejscem dla ludzi z pasją i motywacją do działania. Naszą ambicją jest bycie najbardziej efektywną grupą energetyczną w Polsce, a to wiąże się z wdrożeniem najlepszych praktyk ładu korporacyjnego w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim, wsparcia decyzji biznesowych oraz zarządzania efektywnością, jak również standaryzacją procesów wspierających.
-
Kapitał społeczny to dla nas dobre relacje ze społecznościami lokalnymi na obszarach, na których prowadzimy swoją działalność. Dbałość o te relacje to również zasada zapisana w Kodeksie Etyki Grupy PGE. Spółki i oddziały naszej Grupy są w wielu przypadkach największymi zakładami pracy w regionach.
Grupa PGE buduje lokalne partnerstwa nastawione na rozwój i współpracę. Dokłada wszelkich starań, żeby być dobrym
i odpowiedzialnym sąsiadem. Dzięki zasobom, którymi dysponujemy, możemy w istotny sposób angażować się w życie lokalne, wspierając inicjatywy edukacyjne, sportowe czy kulturalne. Branża, w której działamy, cechuje się długoterminowym horyzontem planowania, a społeczna akceptacja dla naszych działań stanowi istotny komponent działalności gospodarczej. Wierzymy, że w perspektywie długoterminowej możliwy jest wyłącznie rozwój zrównoważony, oparty o partnerskie relacje.
-
Doświadczenie biznesowe Grupy i wysoka pozycja marki PGE są wartościami, które pozwalają nam utrzymać pozycję rynkową i dostosowywać się do zmieniającego się świata.
Wykorzystywane przez nas systemy oraz procedury pozwalają na sprawne funkcjonowanie organizacji i efektywne prowadzenie złożonej działalności związanej z produkcją energii elektrycznej oraz ciepła i dystrybucją energii elektrycznej. Wraz
z zachodzącymi zmianami otoczenia rośnie rola działalności badawczo-rozwojowej, uzyskującej relatywnie coraz większe znaczenie w stosunku do wartości materialnych.
-
Do rozwoju Grupy oraz tworzenia trwałej wartości dla interesariuszy wykorzystujemy środki wygenerowane z działalności operacyjnej, jak również finansowanie kapitałem własnym i dłużnym.
Fundusze przeznaczamy na rozwój organiczny, a także finansowanie akwizycji.
-
Paliwa kopalne są nadal kluczowymi paliwami wykorzystywanymi do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w naszych elektrowniach i elektrociepłowniach. Jednak zgodnie z naszą aspiracją w perspektywie 2050 w pełni mamy zapewniać energię ze źródeł odnawialnych.
Inwestujemy w technologie wykorzystujące bezpośrednio siły przyrody – energię wiatru, wody oraz słońca, które w naszych instalacjach OZE zamieniane są w energię elektryczną. Dążymy do efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych. Naszym priorytetem jest ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko oraz ochrona naturalnego ekosystemu.
W Grupie PGE dążymy do jak najbardziej efektywnego wykorzystania kapitału naturalnego – jednym z segmentów naszej działalności jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ). Zagospodarowujemy odpady wytwarzane w elektrowniach
i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE, które powstają podczas produkcji energii elektrycznej i ciepła (popioły, żużle, mieszaniny popiołowo-żużlowe i gips z instalacji odsiarczania spalin). Odpady te są wykorzystywane jako pełnowartościowe substancje w innych gałęziach gospodarki (przemysł cementowy, budownictwo, drogownictwo, górnictwo). W ten sposób ograniczamy ilości wytwarzanych odpadów końcowych.Dedykowany segment GOZ jest odpowiedzialny za promowanie, kreowanie i wdrażanie zasad gospodarki cyrkularnej w całej Grupie PGE oraz zwiększanie stopnia wykorzystania surowców, biorących udział w procesach wytwarzania energii. Jest to odpowiedź na wyzwania polskiej gospodarki zarówno w perspektywie długoterminowej, jak i w najbliższych latach jako istotny element procesu transformacji. Efektywny model GOZ pozwoli przeprowadzić transformację energetyczną, która wpisze się w krajowe wyzwania w zakresie energetyki bezodpadowej i przyjaznej dla środowiska.
Wiecej o GOZ
-
Posiadamy największy majątek wytwórczy w Polsce w obszarze produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Równocześnie jesteśmy jedyną Grupą w Polsce posiadającą sieci dystrybucyjne na obszarze całej Polski, od roku 2023 zasilając kolejową sieć trakcyjną. To materialna podstawa naszej działalności.