Kierunek neutralność klimatyczna
PGE jako pierwsza firma w branży w Polsce ogłosiła strategię biznesową z planem transformacji zmierzającym do neutralności klimatycznej Grupy w 2050 roku. Realizując cele i założenia zdefiniowane w przyjętej przez zarząd PGE S.A. i opublikowanej w październiku 2020 roku strategii, Grupa przebudowuje portfel wytwórczy w kierunku źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Efekty związane z redukcją emisji będą widoczne wraz z oddawaniem do użytkowania kolejnych inwestycji.
Strategia Grupy Kapitałowej PGE do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku
Podejście Grupy PGE do zarządzania wpływem organizacji na gospodarkę, środowisko i ludzi jest nierozerwalnym elementem strategii biznesowej Grupy, która koncentruje się na transformacji energetycznej, dekarbonizacji wytwarzania i neutralności klimatycznej. Strategia została ogłoszona 19 października 2020 roku i przedstawia konkretny plan zrównoważonej transformacji Grupy PGE w kierunku nisko i zeroemisyjnym.
Strategia biznesowa Grupy PGE jest odpowiedzią na głębokie zmiany w sektorze energetycznym, które nastąpiły w ostatnich latach oraz na oczekiwania społeczne, które w dużej mierze determinują kierunki rozwoju branży. Grupa PGE jest liderem transformacji i modernizacji sektora energetycznego w Polsce oraz wspiera budowanie otoczenia rynkowego, sprzyjającego transformacji energetycznej. Transformacja Grupy PGE odbywać się będzie w sposób zrównoważony, w dialogu ze stroną społeczną. PGE jest świadoma wpływu, jaki ma działalność Grupy na otoczenie – w wymiarze społecznym, ekonomicznym oraz środowiskowym. Działania PGE ukierunkowane są na maksymalizację wartości dodanej dla wszystkich interesariuszy.
Zrównoważona transformacja Grupy PGE
Kluczowe kierunki rozwoju i obszary ograniczenia działalności
Kluczowymi kierunkami rozwoju Grupy PGE będą: morska i lądowa energetyka wiatrowa, fotowoltaika, infrastruktura sieciowa, niskoemisyjne ciepłownictwo oraz nowoczesne usługi energetyczne. Obszary, w których działalność zostanie wstrzymana, to energetyka węglowa, handel węglem kamiennym oraz obszary wsparcia spoza działalności podstawowej.
Misja i wizja
Misją Grupy PGE jest zapewnienie energii dla bezpiecznej przyszłości. Zgodnie z długoterminową wizją, PGE staje się liderem zrównoważonej transformacji energetycznej w Polsce. Wizja Grupy przekłada się na trzy priorytety strategiczne, które obejmują:
- wytwarzanie energii przyjaznej dla środowiska,
- świadczenie nowoczesnych usług energetycznych,
- sprawne i efektywne funkcjonowanie Grupy.
Priorytety strategiczne Grupy PGE
Działania Grupy PGE zwiększające pozytywny wpływ na środowisko – energia przyjazna dla środowiska
Zwiększamy wykorzystanie źródeł odnawialnych
Redukujemy emisyjność portfela
Wdrażamy gospodarkę obiegu zamkniętego
Jako lider krajowej transformacji energetycznej, Grupa PGE deklaruje zmniejszenie swojego oddziaływania na środowisko naturalne poprzez osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Trwałe obniżenie emisyjności planowane jest poprzez zmianę technologii wytwarzania, rozbudowę portfela , a także umożliwienie klientom udziału w transformacji energetycznej dzięki atrakcyjnym ofertom produktowym. Do 2030 roku udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w portfelu wytwórczym powinien wynieść ok. 85 proc., a powinny stanowić ok. 50 proc. wytwarzanej energii.
Aspiracje Grupy PGE do 2030 roku
1Zakładając wydzielenie porfolio węglowego z GK PGE
Do 2050 roku Grupa PGE planuje osiągnąć neutralność klimatyczną oraz zapewniać swoim klientom 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych
0,0
emisji netto CO2
100%
energii odnawialnej
Zostały również określone cele redukcji emisji gazów cieplarnianych w zakresie Scope 1, które wynoszą:
- 80 proc. redukcji emisji do roku 2030 (względem emisji w roku 2020),
- 100 proc. redukcji emisji do roku 2050 (względem emisji w roku 2020).
Ponadto, strategia ustala cele dotyczące podniesienia wskaźnika recyrkulacji odpadów (>65 proc. do roku 2035) i ograniczenie wolumenu odpadów składowanych (10 proc. do roku 2035).
Aspiracje Grupy PGE
Grupa PGE jest gotowa do przeprowadzenia procesów transformacji sektora i przygotowania konwencjonalnej podstawy systemu elektroenergetycznego do funkcjonowania w nowej strukturze właścicielskiej. Grupa PGE będzie pionierem rozwoju i eksploatacji morskiej energetyki wiatrowej. W 2030 roku moc morskich farm wiatrowych PGE () na Bałtyku powinna wynieść 2,5 GW, natomiast jako efekt przygotowania kolejnych projektów na nowych obszarach – w 2040 roku powinna przekroczyć 6,5 GW. Równocześnie w najbliższych latach kontynuowany będzie program budowy mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i fotowoltaicznych (), a planowany przyrost nowych mocy ma wynieść odpowiednio dodatkowo 1 GW i powyżej 3 GW do 2030 roku. W segmencie Ciepłownictwo, Grupa planuje dokonać transformacji źródeł ciepła systemowego w kierunku nisko- i zeroemisyjnym (do 2030 roku ich udział powinien stanowić 100 proc. w produkcji ciepła), a jednocześnie promować przyłączenia do sieci indywidualnych źródeł ciepła lub ich wymianę na źródła przyjazne dla środowiska. Ważną rolę w transformacji energetycznej będzie odgrywać wdrożenie zasad gospodarki cyrkularnej we wszystkich obszarach oraz minimalizacja oddziaływania na środowisko naturalne.
Nowoczesne usługi energetyczne
Fundamentem transformacji energetycznej jest infrastruktura sieciowa oraz partnerskie relacje z klientami. W ramach segmentu poprawione zostaną parametry jakościowe dostaw energii (skrócenie przerw w dostawach energii o 8 proc. w dużych miastach i o 50 proc. na pozostałych obszarach do 2025 roku) oraz sprawność, transparentność i efektywność kosztowa procesów przyłączeniowych. W celu pełnego wykorzystania możliwości źródeł rozproszonych i zapewnienia bezpiecznej pracy systemu, niezbędna jest modernizacja sieci oraz budowa magazynów energii (planowane co najmniej 800 do 2030 roku). Do realizacji tych celów konieczna jest stabilność finansowa i wypracowanie wsparcia w modelu regulacji OSD, gwarantującego realizację tych wyzwań, co powinno przełożyć się na oczekiwany wzrost wolnych przepływów pieniężnych o ok. 0,7 mld PLN do 2030 roku. Grupa PGE chce utrzymać najwyższy na rynku poziom satysfakcji klienta, wynikający z jakości obsługi i oferty usług energetycznych. Planowane działania w tym zakresie obejmują rozwój profesjonalnych usług energetycznych oraz zintegrowanie kanałów kontaktu z klientem i sprzedaży produktów i usług.
Grupa planuje budować dodatkową wartość poprzez zapewnienie klientom aktywnego udziału w transformacji energetycznej, oferując m.in. instalacje dla klientów oraz usługi dostępu do rynków energii, mocy, usług systemowych (planowane 1 GW mocy w usługach rynkowych). Działania te mają przyczynić się do wzrostu EBITDA spółek sprzedaży detalicznej GK PGE o ok. 25 proc. do 2030 roku w stosunku do bazy z roku 2019.
Sprawna i efektywna organizacja
Aby sprostać wyzwaniom wynikającym z transformacji i konkurencji, Grupa Kapitałowa PGE będzie doskonalić efektywność funkcjonowania. Profil działalności będzie ewoluował w kierunku wymagającym mniejszej pracochłonności i zmiany kluczowych kompetencji. Dźwignią poprawy sprawności funkcjonowania Grupy będzie efektywny obszar ICT (Information and Communication Technologies), zapewniający automatyzację i cyfryzację procesów gospodarczych. Trendy demograficzne wpłyną na poziom zatrudnienia w Grupie oraz ścieżki kariery pracowników. Zakładany spadek zatrudnienia powinien wynieść ok. 15 proc. w 2030 roku oraz 50 proc. w 2050 roku w porównaniu ze stanem z 2019 roku. Wymagać to będzie skutecznej realizacji projektów z obszaru zarządzania kapitałem ludzkim. Rozwój kadr ukierunkowany będzie na obszar energetyki odnawialnej i nowoczesnych usług energetycznych.
Inwestycje
Inwestycje Grupy PGE skupiać się będą na energetyce odnawialnej, transformacji ciepłownictwa i infrastrukturze sieciowej. Grupa nie będzie dokonywać nowych inwestycji w aktywa węglowe (zarówno wytwarzanie, jak i wydobycie), a finalne decyzje inwestycyjne dotyczące budowy źródeł gazowych będą podjęte najpóźniej w 2025 roku. Łączne planowane nakłady inwestycyjne w latach 2021-2030 wyniosą ok. 75 mld PLN, z czego ok. 50 proc. przypadnie na rozwój odnawialnych źródeł energii (morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika). Kolejnym istotnym obszarem wydatków inwestycyjnych będzie działalność regulowana obejmująca infrastrukturę sieciową i niskoemisyjne źródła kogeneracyjne.
Inwestycje Grupy PGE do 2050 roku
Mapa drogowa dekarbonizacji
Trwałe obniżenie emisyjności osiągniemy poprzez zmianę technologii wytwarzania, rozbudowę mocy odnawialnych, a także umożliwienie klientom udziału w transformacji energetycznej dzięki atrakcyjnym ofertom produktowym. Systematycznie zmierzając ścieżką dekarbonizacji wyznaczoną w roku 2020 zbliżyliśmy się w minionym roku do naszego celu. Wraz z ogłoszeniem aktualizacji Strategii przyspieszamy w działaniu i precyzyjnie określamy nasze kamienie milowe.
Droga Grupy PGE do neutralności klimatycznej
2Inwestycja w nowe złoża (Złoczew, Gubin) to decyzja nowego podmiotu
3Zakładając wydzielenie portfolio węglowego z GK PGE
Kroki w drodze do neutralności klimatycznej Grupy PGE do 2050
2030
redukcja emisji z produkcji energii
2040
wykorzystanie potencjału z czystych, odnawialnych źródeł energii
2050
dekarbonizacja ciepłownictwa, transportu i przemysłu
Cele strategiczne ku zeroemisyjności
2.5 GW mocy do 2030
>6.5 GW mocy do 2040
moce morskich farm wiatrowych
1,5 GW mocy do 2030
nowe moce w lądowych farmach wiatrowych
3 GW power do 2030
moce w fotowoltaice
2×671 MW Elektrownia Dolna Odra do 2024
871 MW Elektrownia Rybnik do 2027
układy CCGT w elektrowniach węglowych
Do 80% w 2040
udział zero i niskoemisyjnych źródeł w produkcji ciepła
0.8 GW do 2030
magazyny energii
2,8 GW do 2040
moce w ramach energetyki jądrowej
PGE firmą świadomą klimatycznie
Potwierdzeniem działań na rzecz klimatu są także wyróżniania otrzymane w 2023 roku. PGE Polska Grupa Energetyczna uzyskała, w ramach Badania Świadomości Klimatycznej Spółek (Corporate Climate Crisis Awareness study – CCA), tytuł „Spółki Świadomej Klimatycznie 2023”.
Badanie przeprowadzone zostało na podstawie treści raportów niefinansowych za rok 2022. PGE uzyskała 8,33 punktu na 10 możliwych i tym samym uplasowała się na 17. miejscu spośród 152 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Ponadto w 2023 roku Grupa PGE po raz kolejny wzięła udział w międzynarodowym badaniu dot. wpływu firmy na środowisko, tj. CDP, kolejny raz poprawiając swoją ocenę, która plasuje się aktualnie na poziomie „B”.
CDP to organizacja, która prowadzi globalny systemem ujawniania informacji dla inwestorów, firm, miast i regionów w celu zarządzania ich wpływem na środowisko. Jest podstawowym standardem sprawozdawczości środowiskowej i zbiorem danych dotyczącym działań środowiskowych korporacji i miast.
Udział w badaniu CDP umożliwia Grupie PGE zdobycie nowych kompetencji, służących do jeszcze lepszego raportowania kwestii niefinansowych w kolejnych latach.
Dzięki temu, PGE łatwiej może sprostać wymogom związanym z obligatoryjnymi analizami działalności, zgodnymi z taksonomią UE i standardami zrównoważonego raportowania. Ponadto, dzięki równoległej realizacji wdrożonego procesu liczenia śladu węglowego Grupy PGE, możliwe jest zwiększenie zakresu ujawnianych informacji o wpływie organizacji na klimat. Niezależnie od wymiaru informacyjnego przekłada się to na wykorzystanie takich danych wewnątrz organizacji do określania i realizacji planów rozwojowych Grupy PGE, również w zakresie ESG.