Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Zaangażowanie społeczne

Poprzednia strona

Sprawiedliwa transformacja

Dialog z interesariuszami

Pomyślny przebieg transformacji jest uwarunkowany jej dobrym zrozumieniem przez wszystkie grupy interesariuszy PGE oraz ich zaangażowaniem w proces zmian. PGE dokłada wszelkich starań, aby transformacja energetyczna była sprawiedliwa i transparentna oraz przebiegała zgodnie z wypracowanymi w procesie dialogu ustaleniami.

Dialog ten odbywa się na różnych poziomach, w formie dostosowanej do typu i potrzeb komunikacyjnych danego interesariusza. Istnieją także rozwiązania (takie jak regularne sesje dialogowe), które wszystkim kluczowym grupom interesariuszy stwarzają przestrzeń na wymianę opinii we wspólnym gronie i zgłoszenie oczekiwań wobec firmy.

Kluczowi interesariusze Grupy PGE

Kluczowymi interesariuszami Grupy PGE są: administracja rządowa i samorządowa, regulatorzy i nadzór rynku, akcjonariusze, inwestorzy, klienci, pracownicy, banki i instytucje finansujące, ubezpieczyciele, dostawcy i podwykonawcy, organizacje branżowe, prospołeczne i działające na rzecz środowiska naturalnego, media, analitycy ESG, środowiska naukowe, lokalne społeczności oraz konkurencja.

Analiza istotności została dokonana w roku 2023 przez kluczową kadrę kierowniczą oraz członków zespołów roboczych Grupy Kapitałowej PGE, pracujących przy Komitecie ds. Zrównoważonego Rozwoju i inicjatywach ESG (na podstawie badań ankietowych)

4WpływZainteresowanie005101520253051015202530123567891011121314151617181920
7Organizacje branżowe6Dostawcy i partnerzy biznesowi związani z rynkiem OZE5Pozostali klienci (w tym indywidualni)Organizacje pozarządowe społeczne, środowiskowe i inne4Środowiska naukowe i akademickie3Szkolnictwo branżowe2Instytucje kulturalne i sportowe1
Akcjonariusze14Instytucje ponadnarodowe 13Władze samorządowe 12Konkurencja11Dostawcy i partnerzy biznesowi10Społeczności lokalne98Media
Klimat i środowisko20Państwowa administracja publiczna19Aktualni pracownicy18Organizacje pracownicze i związki zawodowe17Instytucje finansowe i agencje ratingowe16Klienci strategiczni15

Formy dialogu z interesariuszami Grupy PGE 

Grupa PGE jako organizacja o dużej skali i wpływie na otoczenie jest naturalnym partnerem do dialogu z szerokim gronem interesariuszy. Aby rozwijać się w sposób zrównoważony, ważne jest dla PGE badanie i uwzględnianie ich potrzeb. Zależy jej na budowaniu relacji opartych na partnerstwie.

Sesje dialogowe

Informacje o tym, jakie są oczekiwania kluczowych interesariuszy wobec Grupy PGE przekazywane są podczas cyklicznych spotkań. Ostatni panel interesariuszy odbył się 13 i 14 czerwca 2022 roku w formule on-line.

~80

osób podzieliło się swoimi opiniami na temat działalności firmy

50

osób w ramach sesji polskojęzycznej

prawie 30

osób w ramach sesji anglojęzycznej, w której wzięli udział głównie przedstawiciele instytucji międzynarodowych

Sesje dialogowe prowadzone są według standardu społecznej odpowiedzialności biznesu AA 1000, z udziałem niezależnych moderatorów zewnętrznych. Spotkania mają na celu przede wszystkim zebranie informacji o tym, jakie są oczekiwania kluczowych interesariuszy wobec Grupy PGE, w tym w obszarze ESG, oraz zebranie opinii, które z podejmowanych przez Grupę PGE działań są najbardziej wartościowe, a jakie powinny zostać dodatkowo zainicjowane. Wynikiem sesji dialogowych jest też lista najważniejszych tematów i zagadnień wskazanych przez interesariuszy, które powinny zostać opisane w sprawozdaniu niefinansowym za dany rok. Więcej informacji na temat wyników sesji 2022 roku dostępnych jest w rozdziale „O raporcie”.

Korzyści z uczestniczenia w panelu interesariuszy Grupy PGE płyną dla obu stron. Są to między innymi:

Możliwość bezpośredniego przedstawienia oczekiwań wobec odpowiedzialności środowiskowej
i społecznej Grupy PGE

Wpływ na przyszłe kierunki strategicznego rozwoju Grupy PGE
w obszarze ESG

Współtworzenie planów i działań Grupy PGE odpowiadających na potrzeby szerokiego grona interesariuszy

Możliwość zaprezentowania swojej opinii o działaniach Grupy PGE, a także poznania oczekiwań i możliwości Grupy PGE

Identyfikacja obszarów i tematów ESG istotnych do przedstawienia w raporcie zintegrowanym Grupy PGE

Relacje z otoczeniem – public affairs

Podstawą trwałego, zrównoważonego rozwoju Grupy PGE jest utrzymywanie na bieżąco partnerskich relacji z instytucjami nadzorującymi funkcjonowanie rynków, na których organizacja działa. PGE dba o konstruktywny i transparentny dialog z niezależnymi regulatorami rynkowymi i organami nadzorującymi rynek.

Grupa PGE funkcjonuje w niezwykle złożonym i zmiennym otoczeniu regulacyjnym. Bieżące monitorowanie procesów legislacyjnych i aktywne uczestnictwo w dialogu ze środowiskami odpowiedzialnymi za tworzenie prawa, zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej, jest elementem niezbędnym do prowadzenia skutecznej działalności gospodarczej i wypełniania oczekiwań interesariuszy Grupy PGE. Aktywność ta przekłada się bezpośrednio na budowę wartości Grupy.

PGE dąży do zwiększania świadomości opinii publicznej na temat problemów i wyzwań sektora elektroenergetycznego. Jest naturalnym partnerem do dyskusji z ustawodawcą, administracją centralną oraz samorządową. Eksperci PGE analizują konsekwencje decyzji regulacyjnych oraz politycznych w obszarze energetyki. Grupa PGE dzieli się obserwacjami i analizami w zakresie funkcjonujących ram umożliwiających dialog z administracją oraz tworzącymi prawo. PGE bierze też aktywny udział w pracach instytucji, starając się zwracać uwagę na kwestie istotne dla firmy i całej branży energetycznej. Zadania te są prowadzone zgodnie z procedurą współpracy międzynarodowej. 

PGE jest członkiem szeregu organizacji zrzeszających przedstawicieli branży energetycznej i swoje opinie prezentuje również za ich pośrednictwem. Zapewnia to wypracowanie wyważonego stanowiska, uwzględniającego punkt widzenia wszystkich członków organizacji. Kwestie członkostwa spółek Grupy PGE w organizacjach branżowych reguluje Procedura zarządzania członkostwem Spółek GK PGE w Krajowych i Międzynarodowych Organizacjach Branżowych. Za organizację branżową uznawana jest krajowa lub międzynarodowa organizacja, niezależnie od przyjętej formy prawnej, w tym: stowarzyszenie, towarzystwo, związek pracodawców lub izba gospodarcza, której działalność obejmuje sektor energetyczny.

Jako największy koncern elektroenergetyczny w Polsce PGE jest świadoma wagi decyzji dotyczących przyszłości energetyki zapadających na szczeblu europejskim. Grupa PGE jest obecna na forum międzynarodowym, aktywnie włącza się w instytucjonalny dialog, który wspiera ideę wzajemnego zrozumienia. Konstruktywna wymiana argumentów i poglądów prowadzi do osiągnięcia kompromisu. Znacząca część aktywności realizowana jest poprzez Biuro PGE S.A. w Brukseli oraz w ramach członkostwa PGE w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej (PKEE), zrzeszającym reprezentantów branży w Polsce. Ponadto poprzez PKEE PGE aktywnie uczestniczy w pracach organizacji międzynarodowej EURELECTRIC, reprezentującej interesy branży elektroenergetycznej na poziomie europejskim. 

Rosnąca potrzeba prowadzenia bezpośredniego dialogu ze środowiskiem europejskim sprawiła, że w kwietniu 2019 roku PGE S.A. otworzyła własne biuro w Brukseli, pozostając członkiem PKEE. Główną rolą Biura PGE S.A. w Brukseli jest zwiększenie aktywności Grupy Kapitałowej PGE w sprawach związanych z wdrażanymi i planowanymi regulacjami unijnymi w zakresie energetyki i klimatu. Biuro wspiera jednocześnie realizację celów i założeń strategicznych firmy, które zapewniają długoterminowy wzrost wartości Grupy Kapitałowej PGE przy zmieniających się uwarunkowaniach polityczno-gospodarczych na unijnym rynku energii elektrycznej. 

Dialog z akcjonariuszami 

Podstawowe cele polityki informacyjnej PGE to przejrzystość i współpraca w oparciu o wzajemne zaufanie. Skuteczna komunikacja z inwestorami i transparentność to dobrze pojęty interes spółki oraz budowa wartości dla jej akcjonariuszy. Działania podejmowane w ramach relacji inwestorskich wykraczają poza wymogi przepisów. Te zobowiązują spółkę do wypełniania obowiązków informacyjnych w zakresie raportowania okresowego i bieżącego ze szczególnym uwzględnieniem informacji cenotwórczych.

W 2023 roku spółka PGE S.A. prowadziła wielokanałową komunikację z uczestnikami rynku kapitałowego – poprzez stronę internetową i dedykowaną zakładkę Relacji Inwestorskich, korespondencję elektroniczną do inwestorów po istotnych zdarzeniach w Grupie PGE oraz spotkania z analitykami i inwestorami.

Po okresie pandemii Spółka wróciła do udziału w stacjonarnych konferencjach inwestorskich, zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w Londynie oraz w Pradze.

Każdorazowo przed publikacją raportu okresowego PGE S.A. publikowała szacunki wyników wraz z informacjami o zdarzeniach jednorazowych. Dodatkowo na stronie internetowej publikowana była prezentacja uszczegóławiająca prezentowane szacunkowe wyniki i kluczowe czynniki wpływające na zmianę wyniku rok do roku. 

Po publikacji wyników okresowych Spółka zorganizowała 4 konferencje Zarządu dla dziennikarzy i analityków, podczas których omawiane były wyniki operacyjne i finansowe za dany okres oraz perspektywy rozwoju Spółki. Konferencje były również transmitowane na żywo w internecie, następnie zapis transmisji był zamieszczany na korporacyjnej stronie internetowej. Każdorazowo zapewniona była możliwość zadawania pytań przez uczestników.

Na stronie internetowej zamieszczane były ponadto:

  • prezentacje wynikowe wraz z pakietem analityka oraz suplementem do prezentacji w formie pliku xls,
  • cyklicznie aktualizowana prezentacja inwestorska,
  • prezentacja dot. przejęcia PKP Energetyka S.A. przez PGE S.A.,
  • prezentacja dot. planu dekarbonizacji Grupy PGE (Decarbonisation Pathway),
  • edytowalny plik w formacie xls z danymi finansowymi i operacyjnymi, zaprezentowanymi jako szeregi czasowe od I kwartału 2011 roku aż do ostatniego okresu sprawozdawczego,
  • konsensus prognoz analityków,
  • kalendarium wydarzeń.

Mając na względzie transparentność realizacji idei zrównoważonego rozwoju i prezentację wpływu spółki na jej otoczenie, opublikowany został raport zintegrowany Grupy Kapitałowej PGE w wersji online. Raport za 2022 rok dostępny jest pod adresem: https://raportzintegrowany2022.gkpge.pl/

Dialog z interesariuszami prowadzony przez spółki

W obszarze dialogu z interesariuszami zewnętrznymi spółki z Grupy PGE organizują spotkania z przedstawicielami władz samorządowych i prowadzą konsultacje społeczne, towarzyszące inwestycjom. Prowadzą też spotkania z potencjalnymi kontrahentami czy warsztaty dla wykonawców z branży energetycznej i okołoenergetycznej.

Dialog z partnerami biznesowymi PGE Dystrybucja

W 2023 roku PGE realizowała wiele inwestycji w sieci elektroenergetyczne na terenie działania wszystkich oddziałów spółki, dlatego też na bieżąco prowadzony jest dialog z lokalnymi społecznościami, w tym z władzami samorządowymi, stowarzyszeniami, służbami publicznymi – Strażą Pożarną, Wojskami Obrony Terytorialnej, Policją, Wojewódzkimi Centrami Zarządzania Kryzysowego.

Spółka w 2023 roku podejmowała współpracę z samorządami w zakresie planowania i realizacji inwestycji elektroenergetycznych, organizując Fora Energetyczne.

W każdym z siedmiu oddziałów spółki przez cały rok odbywały się spotkania przedstawicieli PGE z lokalnymi władzami, w czasie których wiele czasu poświęcono na omówienie tematów związanych, m.in. z przyłączeniami farm oraz produkcją zielonej energii w sposób niezakłócający pracy sieci dystrybucyjnej. Fora Energetyczne dla samorządowców organizowane są od 2007 roku  w cyklu dwuletnim i mają służyć zaktywizowaniu współpracy jednostek samorządu terytorialnego z przedsiębiorstwem energetycznym w zakresie planowania i realizacji inwestycji elektroenergetycznych.

W marcu 2023 zorganizowano warsztaty dla wykonawców PGE , skierowane głównie do przedstawicieli firm z branży energetycznej i budowlanej, zainteresowanych realizacją inwestycji na rzecz PGE . Warsztaty są stałym i sprawdzonym elementem procesu inwestycyjnego spółki, a ich forma w transparentny sposób objaśnia skomplikowany proces przetargowy i ułatwia wykonawcom skuteczny udział w organizowanych przez spółki postępowaniach. W 2023 roku warsztaty zgromadziły ponad 300 uczestników, z czego ok. 50 wykonawców zainteresowanych współpracą ze spółką uczestniczyło w seminarium osobiście w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Kolejne możliwości bezpośrednich spotkań z potencjalnymi partnerami biznesowymi spółki realizowano w ramach „Strefy PGE dla Wykonawców”, które zorganizowano podczas Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie oraz XXV Międzynarodowych Targów Energetyki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX w Kielcach.

>300

uczestników warsztatów dla wykonawców PGE Dystrybucja

~50

wykonawców zainteresowanych współpracą ze spółką

W 2023 roku PGE kontynuowała współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej (WOT) w oparciu o podpisane już porozumienia o współpracy. Porozumienia te obejmują wzajemne wsparcie, wymianę doświadczeń i opinii oraz wspólne ćwiczenia z zakresu ochrony infrastruktury energetycznej pn. „Przyjazna energia-23″, szkolenia survivalowe oraz ćwiczenia reagowania kryzysowego „Amper”. Dodatkowym celem współpracy jest wsparcie ze strony WOT w usuwaniu awarii w dostawie prądu na dużą skalę, WOT natomiast ma możliwość szkolenia na obiektach infrastruktury energetycznej.

Współpraca PGE Energia Ciepła z lokalnymi samorządami

Ciepłownictwo ma kluczowy wpływ na walkę ze zjawiskiem niskiej emisji w polskich miastach. Od lat elektrociepłownie PGE Energia Ciepła wspierają samorządy w walce o czyste powietrze. Oddziały spółki PGE Energia Ciepła wraz z samorządami angażują się w kampanie informacyjno-edukacyjne na temat podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej. W 2023 roku niezmiennie ważnym tematem było także oszczędzanie energii i ciepła.

Dialog w ramach sprawiedliwej transformacji

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna realizowała szereg działań mających na celu między innymi rzetelne informowanie interesariuszy na temat transformacji energetycznej w Kompleksach Bełchatów i Turów.

Spółka uczestniczyła w szeregu spotkań wiążących się z koniecznością inicjowania zmiany podejścia do dalszego funkcjonowania PGE GiEK SA, z jednoczesnym zapewnieniem zachowania miejsc pracy. Podczas prowadzonych rozmów podnoszone były tematy Bełchatowa oraz Turowa, jako ważnych elementów na energetycznej mapie Polski również w przyszłości, proponując jednocześnie nowe rozwiązania na przyszłość.

W przypadku kompleksu turoszowskiego, w ramach kampanii informacyjnej w związku z prowadzonym procesem koncesyjnym spółka PGE GiEK m.in. zamieszczała bieżące informacje dotyczące Kopalni Turów na dedykowanej stronie www.turow2044.pl, która powstała w grudniu 2020 roku jako wielojęzyczna strona internetowa, dedykowana Kopalni i Elektrowni Turów. Strona zawiera informacje na temat działalności turoszowskiego kompleksu energetycznego w kontekście obowiązującej koncesji na wydobycie węgla.

W 2023 roku spółka kontynuowała działania informacyjne związane z obroną Kompleksu Turów, prowadząc odpowiednio przygotowaną i dostosowaną do sytuacji kampanię informacyjną. Opublikowano szereg komunikatów prasowych, które w czeskiej i niemieckiej wersji językowej trafiły również do redakcji z Czech i Niemiec. Miały one na celu utrwalenie w opinii publicznej przekazów związanych z właściwym przeprowadzeniem procesu koncesyjnego oraz działaniami zabezpieczającymi tereny po stronie czeskiej i niemieckiej. PGE GiEK brała także udział w czesko-polsko-niemieckiej konferencji „Sprawiedliwa Transformacja Trójstyku” w Libercu, gdzie przedstawiono informacje o realizacji polsko-czeskiej umowy w sprawie Kopalni Turów. Przedstawiciele spółki aktywnie uczestniczyli także w konferencjach i spotkaniach branżowych, podczas których – jako paneliści – prezentowali ważne dla spółki zagadnienia związane z energetyką, przyszłością branży i transformacją sektora energetycznego.

Warsztaty informacyjne

Webinary dla klientów instytucjonalnych

PGE Obrót zorganizowała w 2023 roku webinar dla interesariuszy instytucjonalnych spółki.

Wzięło w nim udział ponad stu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów administracji publicznej, uczelni oraz szpitali z całej Polski, którzy kupują energię w trybie PZP (postępowań o zamówienia publiczne).

Tematem spotkania z reprezentantami jednostek samorządu terytorialnego i klientów instytucjonalnych było planowanie postępowań na dynamicznym rynku i kwestie rozliczania prosumentów. Samorządowcy pytali głównie o czynniki kształtujące ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii, kiedy i na jaki czas ogłaszać postępowania przetargowe oraz wpływ zapisów umownych na cenę energii.