Zaangażowanie społeczne
Grupa PGE od lat aktywnie włącza się w realizację wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (tzw. SDG’s), a w swojej strategii wskazała cztery z nich, których realizację wspiera w sposób szczególny. Są to:
Cel 7
Czysta i dostępna energia
Cel 11
Zrównoważone miasta
i społeczności
Cel 12
Odpowiedzialna konsumpcja
i produkcja
Cel 13
Działania w dziedzinie klimatu
Biorąc pod uwagę Cel 11 i współpracę ze społecznościami lokalnymi, to jej zakres określa Procedura ogólna zarządzania działaniami w zakresie zaangażowania społecznego () w Grupie PGE, a także Procedura ogólna planowania i realizacji darowizn w Grupie PGE. Podejście Grupy do budowania relacji z interesariuszami zostało również zdefiniowane w strategii Grupy PGE oraz w Kodeksie etyki Grupy Kapitałowej PGE.
W 2023 roku, po raz czwarty PGE uplasowała się na pierwszej pozycji w XVII Rankingu Odpowiedzialnych Firm w kategorii lider branżowy (paliwa, energetyka i wydobycie), a także na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej zestawienia, w którym badana jest jakość odpowiedzialnego zarządzania zgodnie z wytycznymi ESG.
Została też wyróżniona Srebrnym Listkiem Polityki w 11. edycji zestawienia. Organizatorzy docenili przygotowanie i dostosowanie PGE do wymogów regulacyjnych związanych z zarządzaniem obszarem ESG.
Wolontariat pracowniczy
Projekty wolontariackie PGE w 2023 roku skupiały się przede wszystkim wokół tematów środowiskowych, ale wolontariusze PGE angażowali się również w prace na rzecz placówek kultury i sportu.
W marcu 2023 roku około 60 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych razem z nauczycielami i pracownikami PGE Baltica sprzątało zachodnią plażę w Ustce oraz pobliski las. Podczas wydarzenia młodzież miała okazję dowiedzieć się także więcej o projekcie offshore w Grupie PGE. Akcja została zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.
Jesienią Wolontariusze PGE zrealizowali także doroczne sprzątanie Bieszczadzkiego Morza, czyli brzegów Jeziora Solińskiego. W projekcie wzięło udział blisko 100 osób.
~60
uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych razem z nauczycielami i pracownikami PGE Baltica sprzątało zachodnią plażę w Ustce oraz pobliski las
blisko 100
osób wzięło udział w jesiennym projekcie sprzątania Bieszczadzkiego Morza, czyli brzegów Jeziora Solińskiego
Wolontariusze PGE chętnie angażują się także w projekty sportowe i kulturalne. W połowie września 2023 roku, grupa Wolontariuszy PGE przez 3 dni wspierała swoją pracą organizatorów festiwalu „Wawel jest Wasz” w Krakowie. Pracownicy PGE realizowali również zadania wolontariackie podczas wydarzeń sportowych organizowanych przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, pomagając w organizacji Pucharu Świata w Łyżwiarstwie Szybkim w grudniu 2023 roku, oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego, który wsparli swoją pracą przy listopadowym wydarzeniu Warsaw Cup 2023. W styczniu 2024 roku rozpoczęły się prace w Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie wolontariusze PGE wpierać będą pracowników muzeum podczas największego ruchu turystycznego oraz w trakcie ważnych wydarzeń kulturalnych organizowanych na Zamku Królewskim.
Pracownicy spółek Grupy PGE angażują się także w wolontariat kompetencyjny, dzieląc się z młodzieżą szkolną swoją wiedzą oraz umiejętnościami, pomagają w odrabianiu lekcji i aktywizują podopiecznych do uprawiania sportu. Angażują się również w akcje przedświąteczne, spełniając marzenia dzieci z domów dziecka, dzieci pozostających w pieczy zastępczej oraz ze świetlic środowiskowych, w tym:
- Pracownicy Spółki PGE Baltica wsparli akcję „Świąteczny Upominek dla Seniora 2023.” organizowaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustce. Zaangażowanie pracowników pozwoliło na obdarowanie seniorów świątecznymi upominkami.
- Pracownicy PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej we wszystkich swoich lokalizacjach pracują w ramach akcji „Mikołaje Marzycielom”
- Pracownicy PGE Dystrybucja przez cały rok realizowali projekt „O uśmiech dziecka”, w którym zarówno spółka, jak i pracownicy, wspierali finansowo i rzeczowo dzieci z domów dziecka, hospicjów i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz Dnia Dziecka prowadzone były zbiórki słodyczy, zabawek, kosmetyków oraz innych rzeczy potrzebnych podopiecznym.
- Pracownicy Oddziału nr 1 PGE Energia Ciepła w Krakowie wzięli udział w „Szlachetnej Paczce”, natomiast wolontariusze PGE z Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła zaangażowali się w przygotowanie paczek dla seniorów, będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni i „Caritas” w Gdańsku.
- Pracownicy PGE Obrót również włączają się w Szlachetną Paczkę. Paczki przygotowują pracownicy ze wszystkich lokalizacji: z Rzeszowa, Białegostoku, Warszawy, Łodzi, Skarżyska – Kamiennej, Lublina, Zamościa.
- We Wrocławiu świąteczne wsparcie otrzymali podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2, których spółka KOGENERACJA wspiera już od wielu lat.
- PGE Energia Odnawialna od lat współpracuje z Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą w Sochaczewie oraz Bieszczadzkim Stowarzyszeniem Promyk Nadziei z Ustrzyk Dolnych. Pracownicy PGE Energia Odnawialna, jak co roku, zorganizowali akcję mikołajkową dla dzieci. Zarówno podopieczni placówki w Sochaczewie, jak i niepełnosprawne dzieci z Ustrzyk Dolnych, przygotowali listy do Świętego Mikołaja, w których napisały o swoich świątecznych marzeniach. Mikołajowi pomogli Pracownicy PGE Energia Odnawialna, przekazując prezenty na uroczystych spotkaniach wigilijnych.
- W PGE Systemy przeprowadzono akcję świąteczną „Zostań Mikołajem”. W tym celu zebrano od wychowanków czterech domów dziecka listy do Świętego Mikołaja i po opublikowaniu ich w intranecie, pracownicy wybierali, kupowali i pakowali prezenty. Pracownicy, dla których zabrakło listów, wspólnie zakupili słodycze oraz artykuły gospodarstwa domowego, takie jak suszarki do bielizny, sztućce i zastawę stołową. Prezenty zostały przekazane do placówek w Łodzi, Płońsku, Czernicach i Pęcherach.
Fundacja PGE
Działania społecznie odpowiedzialne realizuje również Fundacja PGE, która jest istotnym elementem społecznej odpowiedzialności biznesu Grupy PGE. Profil działalności Fundacji wynika ze strategii Grupy PGE, strategii komunikacji i marketingu oraz strategii marki. Fundacja wspiera działania o charakterze historycznym, edukacyjnym, środowiskowym i społecznym. Swoją misję realizuje poprzez projekty własne i partnerskie. Udziela także darowizn na cele charytatywne, projekty z zakresu pielęgnowania pamięci historycznej i tożsamości narodowej, projekty z zakresu edukacji, oświaty, wychowania i sportu. Wspiera także projekty dotyczące ochrony i promocji zdrowia, projekty związane z działaniami na rzecz ochrony środowiska naturalnego i ekologii oraz wiele innych. W 2023 roku do Fundacji PGE, wpłynęły 1844 wnioski o darowiznę. Fundacja przekazała 961 darowizn na łączną kwotę ponad 27 mln złotych.
Fundacja zrealizowała też w 2023 roku ponad 20 projektów o charakterze patriotyczno-historycznym, edukacyjnym i społecznym. W projektach realizowanych przez Fundację PGE (konkursach, wydarzeniach, wystawach, lekcjach itd.) udział wzięło ponad 250 tys. uczestników.
1 844
wnioski o darowiznę wpłynęły do Fundacji PGE w 2023 roku
961
darowizn na łączną kwotę ponad 27 mln złotych przekazała Fundacja
>20
projektów zrealizowanych przez Fundację w 2023 roku
Fundacja PGE została laureatem II miejsca w kategorii „Filantrop Polski” w rankingu „Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2023”. „Filantrop Polski” to nagroda dla firm najbardziej zaangażowanych w działalność charytatywną, prospołeczną, ekologiczną (najlepiej we wszystkich trzech obszarach). W tej kategorii pod uwagę brane są najbardziej efektywne działania, które były prowadzone na terenie Polski w okresie od kwietnia 2022 do kwietnia 2023 roku i znacząco wpłynęły lub mogą wpłynąć na podniesienie jakości życia Polaków.
Działania sponsoringowe
Działania w obszarze sponsoringu kultury, sportu oraz wydarzeń branżowych, realizowane w 2023 roku wynikały z przyjętej w 2021 roku i kontynuowanej w latach 2022-2023 strategii sponsoringu. Uporządkowana polityka sponsoringowa wyodrębnia programy sponsoringowe, w ramach których w 2023 roku były realizowane poszczególne projekty.
Każdy z tych programów zbudowany został w powiązaniu nie tylko z działalnością operacyjną, ale również w odniesieniu do budowania odpowiedzialnego przywództwa rynkowego i społecznego firmy. Grupa PGE uwzględnia zarówno cele związane z budową wartości marki PGE, jak i dążenie do wspierania inicjatyw społeczno-edukacyjnych istotnych dla polskich rodzin.
Projekty sponsoringowe PGE są przejawem dobrej współpracy ze społecznościami lokalnymi w lokalizacjach, w których Grupa PGE obecna jest od wielu lat, ale też w tych, w których PGE dopiero zaczyna prowadzić swoją działalność.
PGE Junior
Celem PGE jest zapewnienie ciągłego rozwoju młodych sportowców, którzy w przyszłości zasilą drużyny seniorskie. Cel ten jest realizowany poprzez sponsoring dziecięcych klubów sportowych, głównie w regionach, w których PGE prowadzi działalność biznesową.
W 2023 roku PGE w ramach projektu PGE Junior wspierała 26 akademii w różnych dyscyplinach.
Dzięki zajęciom i sportowej rywalizacji podopieczni wyrabiają w sobie zdrowe nawyki związane z aktywnością fizyczną, nabywając jednocześnie umiejętności niezbędne w dorosłym życiu, takie jak systematyczność czy umiejętność współpracy w grupie.
Celem programu jest kształtowanie charakteru młodych zawodników, podtrzymywanie pasji oraz rozwój umiejętności przez treningi pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Łącznie PGE w ramach projektu wspiera ponad 6 200 młodych zawodników różnych dyscyplin, takich jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna, ale także łyżwiarstwo synchroniczne, judo, squash czy rugby.