Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Odpowiedzialne podejście do zarządzania zasobami wodnymi

Poprzednia strona

Zarządzanie procesem ochrony środowiska

Dbałość o jakość powietrza

Produkcja energii elektrycznej i ciepła z paliw kopalnych ma wpływ na środowisko naturalne, w tym na najbliższe otoczenie, dlatego Grupa PGE przywiązuje ogromną wagę do polepszenia jakości powietrza na obszarze swej działalności. Z racji wysoce rozwiniętej struktury dystrybucji ciepła systemowego w polskich miastach, PGE dąży do maksymalizacji jej wykorzystania.

Ciepło płynące z sieci miejskich jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ograniczania niskiej emisji – czyli głównej przyczyny smogu, który – zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym – jest problemem wielu polskich miast. Badania wskazują, że w zależności od lokalizacji, jednym z głównych źródeł smogu jest indywidualne ogrzewanie budynków paliwami o niskiej jakości. W przypadku elektrociepłowni PGE ciepło do ogrzewania zamiast w domowych piecach powstaje w wysokosprawnych elektrociepłowniach, wyposażonych w wydajne systemy odazotowania, odsiarczania i filtrowania pyłów. Dodatkowo w procesie skojarzenia produkowana jest energia elektryczna, co sprawia, że energia zawarta w paliwie jest efektywniej przetwarzana i wykorzystywana.

PGE – największym wytwórcą i dostawcą ciepła sieciowego

Grupa PGE dba o partnerskie relacje z samorządami i lokalnymi dystrybutorami, dzięki czemu wypracowuje rozwiązania korzystne dla klientów.

Strategia Ciepłownictwa Grupy PGE zakłada:

>100 tys.

wymienionych źródeł ciepła
w ciepłownictwie indywidualnym do 2030 roku

Decyzje inwestycyjne dla gazu ziemnego

najpóźniej do 2025 roku;
w dalszych latach niezbędna komercjalizacja zeroemisyjnych paliw (np. zielonego wodoru) lub elektryfikacja ciepłownictwa

>70% udział

źródeł zero- i niskoemisyjnych
w produkcji ciepła do 2030 roku

Nowe instalacje

termicznego przekształcania odpadów

W 2023 roku na lokalnych rynkach ciepła PGE Energia Ciepła przyłączyła do miejskich sieci ciepłowniczych budynki o zapotrzebowaniu 210 MWt.

To tak, jakby do ciepła systemowego w jednym roku podłączone zostało całe miasto wielkości Zielonej Góry.

Na rynkach, na których PGE Energia Ciepła jest tylko wytwórcą ciepła, przyłączone zostały budynki o zapotrzebowaniu 188 MWt, natomiast tam, gdzie działa jako podmiot zintegrowany i jest także dystrybutorem ciepła, przyłączone zostały budynki o zapotrzebowaniu 22 MWt. 62 proc. przyłączeń zostało zrealizowanych w trzech dużych miastach: Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku. Spółka PGE Energia Ciepła przyłączyła także obiekty z rynku pierwotnego, czyli nowo wybudowane, o zapotrzebowaniu na ciepło 133 MWt. Natomiast w przypadku rynku wtórnego, czyli obiektów, które zamieniły zasilanie w ciepło na miejską sieć ciepłowniczą, spółka przyłączyła budynki o zapotrzebowaniu 76 MWt.

Modernizacje aktywów wytwórczych

Konsekwentne inwestycje w aktywa wytwórcze Grupy PGE sprawiają, że ich wpływ na środowisko naturalne jest ograniczane. Wykorzystując najlepsze dostępne technologie Grupa PGE dąży do dalszej poprawy wskaźników środowiskowych. W latach 1989-2023 elektrownie Grupy PGE zredukowały emisje: SO2 o 95 proc., NOx o 66 proc., pyłu o 99 proc.

Wykres redukcji emisji SO2, NOx i pyłu od 1989 roku do chwili obecnej

W zależności od lokalizacji, programy modernizacyjne obejmują różne zakresy prac dostosowawczych. Dużą grupę inwestycji modernizacyjno-odtworzeniowych w ostatnich latach stanowiły zadania, których celem było dostosowane jednostek wytwórczych do wymagań konkluzji . Większość z nich została zakończona. W przypadku PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej dostosowanie do konkluzji miało miejsce w elektrowniach: Bełchatów, Opole, Dolna Odra, Rybnik, Turów. Z tego zakresu w roku 2023 kontynuowano jeszcze prace w elektrowniach w Bełchatowie i Turowie. W Elektrowni Bełchatów ostatni zakres prac dotyczący dostosowania emisji tlenków azotu do wymagań konkluzji zakończył się w III kwartale roku 2023.

W przypadku PGE Energii Ciepła kilkanaście zadań zostało zrealizowanych w elektrociepłowniach: Wybrzeże, Kraków, Wrocław. Wszystkie prace dostosowawcze zakończono w roku 2023.

Podejmowane działania miały na celu przede wszystkim dostosowanie aktywów wytwórczych PGE do limitów środowiskowych (m.in. poprawa parametrów emisji ścieków, ograniczenie emisji pyłu, SO2, NOx, Hg i innych). Prace w zakresie dostosowania do konkluzji , przyczyniły się również do poprawy innych parametrów, w tym sprawności wytwarzania i zwiększenia możliwości regulacyjnych, które istotnie wpływają na obniżenie awaryjności.

Kolejnym przykładem inwestycji, która przyczynia się do zmniejszenia emisji do środowiska, a równocześnie poprawia parametry wytwórcze jest modernizacja turbiny gazowej w Elektrociepłowni Zielona Góra. Inwestycja ta została ukończona w listopadzie 2022 roku. Dzięki przeprowadzonej modernizacji ograniczono emisyjność jednostki (m.in. NOx), podniesiono sprawność wytwarzania energii, a także poprawione zostały parametry regulacyjne całej jednostki wytwórczej.

Cele środowiskowe w zakresie emisji do powietrza w PGE Energetyka Kolejowa

Na przełomie 2022/2023 roku w PGE Energetyka Kolejowa została przeprowadzona analiza występujących procesów, w wyniku których następuje emisja do powietrza. Potwierdzono istnienie dotychczas zidentyfikowanych procesów emisyjnych, takich jak:

  • spalanie energetyczne węgla kamiennego, lekkiego oleju opałowego oraz gazu ziemnego,
  • spawanie elektryczne i gazowe,
  • przeładunek do zbiorników, tankowanie pojazdów w stacjach paliw,
  • spalanie paliw w pojazdach, maszynach i urządzeniach,
  • stosowanie produktów chemicznych,
  • emisja F-gazów, w tym SF6 w wyniku awarii instalacji klimatyzacyjnych i urządzeń elektroenergetycznych

oraz zidentyfikowano procesy nieuwzględniane dotychczas w analizach:

  • prace budowlane i związane z nimi pylenie,
  • procesy z wykorzystaniem gazu LPG,
  • obróbka mechaniczna powierzchni,
  • magazynowanie oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego,
  • tankowanie sprzętu z kanistrów,
  • ścieranie opon w pojazdach drogowych,
  • ścieranie elementów ciernych w hamulcach pojazdów drogowych i szynowych,
  • gromadzenie ścieków w bezodpływowych zbiornikach na nieczystości płynne,
  • pożary.

W ramach analizy ujednolicono stosowane nazewnictwo procesów emisyjnych oraz ponownie określono wskaźniki emisji.

Zaktualizowane dane zostały wykorzystane do budowy struktury bazy danych w nowej aplikacji Ekostrateg. Aplikacja umożliwia generowanie bardziej szczegółowych raportów, co usprawnia zarządzanie procesami emisyjnymi w organizacji.