Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Zarządzanie procesem ochrony środowiska

Poprzednia strona

Ślad węglowy Grupy PGE

Działalność Grupy PGE w ujęciu Taksonomii środowiskowej UE

Grupa Kapitałowa PGE jako jednostka zainteresowania publicznego, przygotowująca sprawozdania niefinansowe zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE, jest zobligowana do ujawnienia za 2023 rok, w jakim stopniu jej działalność można uznać za zrównoważoną środowiskowo.

Wymóg ten wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającego Rozporządzenie (UE) 2019/2088 oraz z Rozporządzeń Delegowanych w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (dalej: „Taksonomia środowiskowa UE”, „Taksonomia”).

Na potrzeby sporządzenia ujawnień za rok 2023 przeprowadzono analizę prowadzonych działalności, w wyniku której zidentyfikowano działalności kwalifikujące się do systematyki Taksonomii, tj. takie, które są zgodne z opisem działalności wykazanych w Rozporządzeniach Delegowanych Komisji (UE):

  • 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 roku uzupełniające Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych
  • 2023/2485 z dnia 27 czerwca 2023 roku zmieniające Rozporządzenie Delegowane (UE) 2021/2139 ustanawiające dodatkowe techniczne kryteria kwalifikacji służące określeniu warunków, na jakich niektóre rodzaje działalności gospodarczej kwalifikują się jako wnoszące istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy działalność ta nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych 
  • 2023/2486 z dnia 27 czerwca 2023 roku uzupełniające Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w zrównoważone wykorzystywanie i ochronę zasobów wodnych i morskich, w przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrolę lub w ochronę i odbudowę bioróżnorodności i ekosystemów, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem któregokolwiek z innych celów środowiskowych, znajdujących się w Załącznikach I-IV i zmieniające Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej.

Przedstawione w ujawnieniu dane finansowe dla działalności kwalifikujących się obejmują zarówno:

  • przychody (obrót) z prowadzonych działalności gospodarczych, kwalifikujących się do systematyki, powiązane z nimi nakłady inwestycyjne lub wydatki operacyjne,
  • zakupy z działalności kwalifikujących się, 
  • powiązane informacje dodatkowe (objaśniające). 


Podstawą uznania danej działalności za kwalifikującą się, stanowiło porównanie danej działalności faktycznej z opisem działalności wyszczególnionym w ramach:

  • Załącznika I (Łagodzenie zmian klimatu – kod CCM) 

lub 

  • Załącznika II (Adaptacja do zmian klimatu – kod CCA)

do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2139 wraz z wyżej wymienionymi zmianami oraz:

  • Załącznika I (Zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych i morskich – kod WTR)
  • Załącznika II (Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym – kod CE)
  • Załącznika III (Zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola – kod PPC)
  • Załącznika IV (Ochronę i odbudowę bioróżnorodności i ekosystemów – kod BIO)

do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2023/2486.

Wskazane kody przy każdym z celów klimatycznych to wymagane oznaczenie wynikające z Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2023/2486.

Podstawę do kalkulacji wskaźników obrotu, nakładów inwestycyjnych (CapEx) oraz wydatków operacyjnych (OpEx) stanowiły definicje określone w Załączniku I do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2178. Do kalkulacji wskaźników dla Grupy Kapitałowej PGE uwzględniono odpowiednie wyłączenia konsolidacyjne, bazujące na metodach wykorzystywanych w ramach przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Działalność gospodarcza kwalifikująca się do systematyki oznacza działalność gospodarczą opisaną w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2021/2139, 2023/2485 oraz 2023/2486. 

Działalność zgodna z systematyką Taksonomii (dalej: „działalność zgodna z Taksonomią”) to taka, która wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego z celów środowiskowych, nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych Taksonomii, jest prowadzona zgodnie z minimalnymi gwarancjami określonymi w art. 18 Rozporządzenia 2020/852 oraz spełnia techniczne kryteria kwalifikacji, które zostały ustanowione przez Komisję Europejską.

Zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2021/2178 pierwszy roczny okres sprawozdawczy obejmował 2021 rok, za który raportowane były wskaźniki kwalifikowalności.

W drugim roku sprawozdawczym (tj. za 2022 rok) raportowane były wskaźniki w zakresie zarówno kwalifikowalności, jak i zgodności z Taksonomią dla celów jeden i dwa, obecnie (tj. za rok 2023 rok) raportowanie zostało rozszerzone, zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2023/2486, o kolejne cztery cele klimatyczne (cele od trzy do sześć). W ramach tych celów raportowane są wskaźniki kwalifikowalności, a w następnych latach (tj. od 2024 roku) raportowaniu będą podlegały także wskaźniki zgodności zgodnie z wymogami Rozporządzenia Delegowanego 2023/2486 w zakresie celów od trzy do sześć.

W ramach realizacji powyżej opisanego procesu, w Grupie Kapitałowej PGE przeprowadzono następujące szczegółowe działania i uzyskano wyniki, które niniejszym zostają ujawnione.

Wartość obrotu Grupy Kapitałowej PGE kwalifikującego się do Taksonomii środowiskowej UE 

Jest to wartość obrotu pochodzącego ze sprzedaży produktów lub usług związanych z działalnością gospodarczą, która została uznana za kwalifikującą się do Taksonomii w zakresie jednego z niżej wymienionych celów klimatycznych „Cele I-VI”:

I (Łagodzenie zmian klimatu)

II (Adaptacja do zmian klimatu)

III (Zrównoważone wykorzystanie
i ochrona zasobów wodnych i morskich)

IV (Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym)

V (Zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola)

VI (Ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów)

Licznik wskaźnika obejmuje kwalifikujące się do Taksonomii przychody z tytułu umów z klientami zgodnie z MSSF 15. Mianownik to łączne przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

Wartość nakładów inwestycyjnych (CapEx) Grupy Kapitałowej PGE kwalifikujących się do Taksonomii środowiskowej UE

Zgodnie z definicją z Rozporządzenia 2021/2178, wartość nakładów inwestycyjnych to zwiększenie stanu rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w ciągu danego roku obrotowego przed amortyzacją, umorzeniem oraz wszelkimi aktualizacjami wyceny, w tym wynikającymi z przeszacowania oraz utraty wartości dla danego roku obrotowego, z wyłączeniem zmian wartości godziwej. Wartość ta obejmuje również zwiększenie stanu rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które wynika z połączenia jednostek gospodarczych. 

Licznik wskaźnika obejmuje kwalifikujący się do Taksonomii CapEx, natomiast mianownik to suma CapEx wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym – nota 6.1. suma dla całej Grupy Kapitałowej PGE pozycji „Razem nakłady inwestycyjne” oraz „Nabycie RAT, WN, PDUA i NI w ramach nabycia nowych spółek”. Poza nakładami inwestycyjnymi poszczególnych spółek, istotnym elementem taksonomicznego CapEx w Grupie Kapitałowej PGE było nabycie majątku rzeczowego PKP Energetyka Holding sp. z o.o, który w znaczący sposób wpłynął na wzrost mianownika w stosunku do roku 2022 (o 6 977 mln PLN) oraz LongWing Polska sp. z o.o. ( o 338 mln PLN).

Nabycie Grupy PKP Energetyka, opisanej w nocie 1.3.1 skonsolidowanego sprawozdania finansowego, pozwoliło Grupie Kapitałowej PGE na utworzenie nowego segmentu Energetyka Kolejowa oraz znaczące zwiększenie działalności kwalifikujących się i zgodnych dla działalności 4.9 Przesył i energii elektrycznej oraz zidentyfikowanie nowej działalności dla w GK PGE 6.14 Infrastruktura na potrzeby transportu kolejowego.

Z uwagi na znaczące ograniczenie listy działalności kwalifikujących się w zakresie czterech kolejnych celów klimatycznych w ramach RD 2023/2486 w stosunku do zapowiadanych zmian oraz opublikowanego projektu, w szczególności dla celu klimatycznego: Gospodarka w obiegu zamkniętym, niemożliwym stało się dokonanie ujawnienia w segmencie Zamkniętego w Grupie PGE w zakresie działalności obejmujących sortowanie i przetwarzanie produktów ubocznych oraz wytwarzanie produktów, produktów ubocznych i odpadów w połączeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła.

Wartość wydatków operacyjnych (OpEx) Grupy Kapitałowej PGE kwalifikujących się do Taksonomii środowiskowej UE 

Rozporządzenie 2021/2178 definiuje OpEx jako bezpośrednie, nieskapitalizowane koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi, działaniami w zakresie renowacji budynków, leasingiem krótkoterminowym, konserwacją i naprawami oraz wszelkie inne bezpośrednie wydatki związane z bieżącą obsługą (utrzymaniem) składników rzeczowych aktywów trwałych przez przedsiębiorstwo lub osobę trzecią, którym zlecono na zasadzie outsourcingu działania niezbędne do zapewnienia ciągłego i efektywnego funkcjonowania tych aktywów. 

Analizy pod kątem Taksonomii OpEx obejmowały głównie konta, na których ujmowane są koszty utrzymania, remontów, napraw, nieujętych w bilansie leasingów, zgodnie z wytycznymi interpretacji OpEx opublikowanej przez Komisję Europejską w Dzienniku Urzędowym UE w październiku 2022 roku. Suma obrotów tych kont z uwzględnieniem wyłączeń konsolidacyjnych stanowi mianownik.

Licznik to część mianownika odpowiadająca działalnościom, które zostały uznane za kwalifikujące się do Taksonomii w zakresie Celów I-VI.

Ocena zgodności z systematyką Taksonomii 

Działalność zgodna z Taksonomią to taka, która wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego z celów środowiskowych, nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych Taksonomii, jest prowadzona zgodnie z minimalnymi gwarancjami określonymi w art. 18 Rozporządzenia 2020/852 oraz spełnia techniczne kryteria kwalifikacji, które zostały ustanowione przez Komisję Europejską.

Ocena zgodności zidentyfikowanych działalności kwalifikujących się wymienionych powyżej, w pierwszym kroku, obejmowała analizę technicznych kryteriów kwalifikacji odpowiednich dla poszczególnych rodzajów działalności, ujętych w Rozporządzeniach Delegowanych: 2021/2139, 2023/2485, 2023/2486 – w zakresie kryteriów istotnego wkładu oraz zasady „nie czyń poważnych szkód”. 

Przeprowadzono badanie due diligence, w którym przeanalizowano stopień zgodności działalności gospodarczej prowadzonej przez Grupę Kapitałową PGE z wymaganiami, tj. minimalnymi gwarancjami, określonymi w art. 3 lit. c w zw. z art. 18 Rozporządzenia 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Według definicji zawartej w art. 18 powyższego Rozporządzenia, minimalnymi gwarancjami są procedury stosowane przez przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą, które mają zapewnić przestrzeganie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, w tym zasad i praw określonych w ośmiu podstawowych konwencjach wskazanych w Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy, a także zasad i praw określonych w Międzynarodowej Karcie Praw Człowieka.

Zgodnie z wytycznymi Raportu PSF (Platform on Sustainable Finance)[1], badanie due diligence zostało przeprowadzone w oparciu o następującą metodykę:

test w oparciu o procedury, czyli badanie wewnętrznych regulacji i procedur Grupy Kapitałowej PGE w kontekście zgodności z obowiązującymi regulacjami i wytycznymi, przeprowadzony w oparciu o dokumentację przekazaną przez Grupę Kapitałową PGE,

Zgodnie z wytycznymi Raportu PSF (Platform on Sustainable Finance)[1], badanie due diligence zostało przeprowadzone w oparciu o następującą metodykę:

test w oparciu o wyniki, koncentrujący się na prawomocnych wyrokach skazujących lub karach, w odniesieniu do każdego z badanych obszarów, z uwzględnieniem ich materialności, przeprowadzony na podstawie oświadczeń Grupy Kapitałowej PGE,

Zgodnie z wytycznymi Raportu PSF (Platform on Sustainable Finance)[1], badanie due diligence zostało przeprowadzone w oparciu o następującą metodykę:

analizę baz danych przeprowadzoną na podstawie powszechnie zawartych informacji w rejestrach Business and Human Rights Resource Centre („BHRRC”) oraz Krajowego Punktu Kontaktowego, ustanowionego zgodnie z Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych,

Zgodnie z wytycznymi Raportu PSF (Platform on Sustainable Finance)[1], badanie due diligence zostało przeprowadzone w oparciu o następującą metodykę:

ogólne badanie powszechnie dostępnych informacji na temat działalności Grupy Kapitałowej PGE.

1 Final Report on Minimum Safeguards, Platform on Sustainable Finance; https://finance.ec.europa.eu/system/files/2022-10/221011-sustainable-finance-platform-finance-report-minimum-safeguards_en.pdf [dostęp z dnia 31.12.2023 r.]

Badaniem zostały objęte następujące obszary: 

  • ujawnienia spraw strategicznych i wewnętrznych,
  • prawa człowieka,
  • prawa pracownicze,
  • działania w zakresie przeciwdziałaniu korupcji i łapownictwu,
  • ochrona konsumentów i konkurencji,
  • polityka podatkowa, 
  • polityka środowiskowa.

W wymienionych wyżej obszarach Grupa Kapitałowa PGE przyjęła procedury odpowiadające standardom określonym w Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka. Ponadto stosuje rozbudowane środki, zgodne zarówno z obowiązującym prawem krajowym, jak i regulacjami międzynarodowymi.

Wobec Grupy Kapitałowej PGE nie zostały podniesione zarzuty przez BHRRC, nie jest także prowadzona żadna sprawa przez Krajowy Punkt Kontaktowy, co ma odzwierciedlenie w prowadzonym przez Grupę rejestrze kar nakładanych przez sądy powszechne i organy administracji publicznej. 

Przeprowadzone badanie wykluczyło występowanie przesłanek negatywnych, stanowiących o niezapewnianiu minimalnych gwarancji, które wskazane są w Raporcie PSF jako czynniki ryzyka.

Wskaźniki Grupy Kapitałowej PGE 

Wskaźniki Grupy Kapitałowej PGE za 2023 rok zostały zaprezentowane w poniższych tabelach, opracowanych na podstawie wzorów uwzględnionych w Rozporządzeniu 2023/2486, przy czym: 

  • T – Tak, działalność kwalifikująca się do systematyki i zgodna z systematyką w przypadku odpowiedniego celu środowiskowego 
  • N – Nie, działalność kwalifikująca się do systematyki, ale niezgodna z systematyką w przypadku odpowiedniego celu środowiskowego
  • N/EL – Nie kwalifikuje się, działalność niekwalifikująca się do systematyki w przypadku odpowiedniego celu środowiskowego

Obrót

Łączna wartość obrotu kwalifikującego się wyniosła 19 872 mln PLN, na którą złożyły się przychody w segmentach, co prezentuje tabela poniżej.

Segment wartość [mln PLN] różnica
2023 rok 2022 rok
Dystrybucja 10 461 6 783 3 678
Ciepłownictwo 4 446 2 110 2 336
Energetyka Odnawialna 2 707 3 281 -574
Energetyka Kolejowa 2 108 0 2 108
Obrót 125 74 51
Energetyka Konwencjonalna 21 20 1
Gospodarka Obiegu Zamkniętego 4 9 -5
Razem 19 872 12 277 7 595
w tym:
Obrót ze zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnej z systematyką) 13 478 7 935 5 543
Obrót z działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) 6 394 4 342 2 051
Tabela: Wartość obrotu z działalności kwalifikującej się do systematyki w podziale na segmenty Grupy Kapitałowej PGE

Wzrost obrotu z działalności kwalifikującej się do systematyki o 7 595 mln PLN w stosunku do roku 2022 wynika głównie ze zmian w następujących segmentach:

  • Dystrybucja – wzrost cen sprzedaży usług dystrybucyjnych,
  • Ciepłownictwo – wzrost cen sprzedaży ciepła oraz cen sprzedaży energii elektrycznej,
  • Energetyka Kolejowa – wzrost przychodów w porównaniu do roku 2022 na skutek nabycia Grupy PKP Energetyka. W ramach nowego segmentu sklasyfikowano działalności 4.9 Przesył i dystrybucja energii elektrycznej oraz 6.14 Infrastruktura na potrzeby transportu kolejowego. 

W ramach segmentów określono działalności zgodne z systematyką, generujące łączny obrót o wartości 13 478 mln PLN, przeważająca część dotyczyła następujących działalności:

  • 4.9 Przesył i dystrybucja energii elektrycznej w segmentach Dystrybucja oraz Energetyka Kolejowa,
  • 4.3 Produkcja energii elektrycznej z energii wiatrowej w segmencie Energetyka Odnawialna,

6.14 Infrastruktura na potrzeby transportu kolejowego w segmencie Energetyka Kolejowa.

Obrót

CapEx

Łączną wartość CapEx kwalifikujących się wyniosła 14 710 mln PLN, na którą złożyły się nakłady inwestycyjne w segmentach, co prezentuje tabela poniżej:

Segment wartość [mln PLN] różnica
2023 rok 2022 rok
Energetyka Kolejowa 7 286 0 7 286
Dystrybucja 4 220 2 575 1 645
Energetyka Odnawialna 1 553 1 566 -13
Ciepłownictwo 950 736 214
Pozostała działalność 614 1 968 -1 354
Energetyka Konwencjonalna 76 50 26
Gospodarka Obiegu Zamkniętego 6 1 5
Obrót 4 3 1
Razem 14 710 6 900 7 810
w tym:
Nakłady inwestycyjne ze zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnej z systematyką) 12 412 3 852 8 560
Nakłady inwestycyjne z działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) 2 297 3 048 -751
Tabela: Wartość obrotu z działalności kwalifikującej się do systematyki w podziale na segmenty Grupy Kapitałowej PGE

Wzrost poziomu nakładów inwestycyjnych z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki o 7 810 mln PLN w stosunku do roku 2022 wynika głównie ze zmian w następujących segmentach:

  • Energetyka Kolejowa – nabycie Grupy PKP Energetyka w konsekwencji zwiększenie stanu rzeczowych trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnych z systematyką oraz poniesione nakłady inwestycyjne na modernizację i rozwój sieci dystrybucyjnej (po dniu akwizycji),
  • Dystrybucja – realizacja inwestycji pozwalających na modernizację i rozwój sieci dystrybucyjnej.
  • Niższy poziom nakładów inwestycyjnych w segmencie Pozostała działalność – nakłady dotyczyły głównie budowy 2 bloków gazowo – parowych (PGE Gryfino 2050 sp. z o.o.). Niższe nakłady inwestycyjne w porównaniu do 2022 roku wynikały z realizacji harmonogramu inwestycji.

W ramach segmentów określono działalności zgodne z systematyką, generujące łączne nakłady inwestycyjne o wartości 12 412 mln PLN, z których przeważająca część dotyczyła następujących działalności:

  • 4.9 Przesył i dystrybucja energii elektrycznej w segmencie Dystrybucja oraz w nowym segmencie Energetyka Kolejowa, 
  • 4.1 Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem technologii fotowoltaicznej w segmencie Energetyka Odnawialna,
  • 6.14 Infrastruktura na potrzeby transportu kolejowego w nowym segmencie Energetyka Kolejowa.

Nakłady

OpEx

Łączna wartość OpEx z tytułu działalności kwalifikujących się wyniosła 573 mln PLN, na którą złożyły się wydatki operacyjne w poszczególnych segmentach.

Segment wartość [mln PLN] różnica
2023 rok 2022 rok
Dystrybucja 305 284 21
Energetyka Kolejowa 105 0 105
Energetyka Odnawialna 77 61 16
Ciepłownictwo 48 47 1
Energetyka Konwencjonalna 29 12 17
Gospodarka Obiegu Zamkniętego 7 5 2
Obrót 2 1 1
Razem 573 409 164
w tym:
Wydatki operacyjne ze zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnej z systematyką) 461 324 137
Wydatki operacyjne z działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) 112 85 27
Tabela: Wartość wydatków operacyjnych z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki w podziale na segmenty Grupy Kapitałowej PGE

Wzrost poziomu wydatków operacyjnych z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki o 164 mln PLN w stosunku do roku 2022, wynika głównie z nabycia Grupy PKP Energetyka oraz jej identyfikacji w nowym segmencie Energetyka Kolejowa.

W ramach segmentów określono działalności zgodne z systematyką, generujące łączne wydatki operacyjne o wartości 461 mln PLN, wyższe o 137 mln PLN w stosunku do roku 2022, z których przeważająca część dotyczyła następujących działalności:

  • 4.9 Przesył i dystrybucja energii elektrycznej w segmencie Dystrybucja i nowym segmencie Energetyka Kolejowa, 
  • 4.3 Produkcja energii elektrycznej z energii wiatrowej w segmencie Energetyka Odnawialna,

6.14 Infrastruktura na potrzeby transportu kolejowego w nowym segmencie Energetyka Kolejowa.

Wydatki operacyjne

Ujawnienie zgodnie z Załącznikiem III Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2022/1214, uzupełniającym Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2021/2178 o Załącznik XII, dotyczący standardowych wzorów do celów ujawniania informacji, o których mowa w art. 8 ust. 6 i 7. – tj. dla działalności związanej z energią jądrową i gazem ziemnym zostało przedstawione w Załączniku nr 1 do niniejszego sprawozdania niefinansowego.

Powiązanie wskaźników Taksonomii ze Strategią Grupy Kapitałowej PGE

Intencją Grupy Kapitałowej PGE jest realizacja inwestycji rzeczowych w zgodności z Taksonomią środowiskową UE w miarę możliwości technologicznych.

Realizowane obecnie inwestycje skutkować będą wzrostem wartości wskaźników taksonomicznych, w szczególności w zakresie celu pierwszego: łagodzenie zmian klimatu. Podstawą obecnych oraz przyszłych inwestycji rozwojowych, zgodnie ze Strategią Grupy Kapitałowej PGE, są inwestycje w ), dystrybucję energii elektrycznej oraz zero- i niskoemisyjne źródła energii.