Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Własna kadra pracownicza

Poprzednia strona

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ)

| GRI 3-3 [zarządzanie odpadami] | | GRI 306-2 |

W ramach działalności spółek Grupy PGE, w szczególności podczas produkcji energii elektrycznej i ciepła w elektrowniach i elektrociepłowniach, powstają odpady, które spółki starają się powtórnie wykorzystać i zagospodarować. Mając na uwadze ochronę zasobów naturalnych oraz minimalizowanie oddziaływania na środowisko, działania Grupy PGE są ukierunkowane na ograniczenie ilości deponowanych odpadów na składowiskach.

Począwszy od 1 stycznia 2020 roku spółki Grupy PGE aktywnie uczestniczą w krajowym systemie BDO (Baza Danych o Odpadach) i realizują na bieżąco wszelkie obowiązki w tym zakresie. Pozwoliło to na wypracowanie efektywnego narzędzia dla wszystkich uczestników procesu gospodarowania odpadami w oddziałach spółek. Zadanie to w spółkach Grupy PGE prowadzone jest zgodnie z zapisami określonymi w posiadanych decyzjach administracyjnych (pozwoleniach zintegrowanych i decyzjach sektorowych).

Gospodarka odpadami w elektrowniach i kopalniach

Kopaliny towarzyszące złożom węgla brunatnego odgrywają istotną rolę w zrównoważonym łańcuchu dostaw surowców i materiałów. Wszystkie wytwarzane odpady, które nie są zagospodarowane na terenie spółek, są przekazywane firmom zewnętrznym, które posiadają stosowne zezwolenia i uprawnienia w tym zakresie.

PGE Energia Ciepła

Większa część wolumenu wypadu poprocesowego przekazywana jest do odbiorców zewnętrznych, zarówno jako odpad, jak i produkt uboczny. Okresowo występują sytuacje, kiedy ilość przekazywanego wypadu jest większa od ilości bieżącego wypadu, co wynika z przekazywania odpadów odbiorcom zewnętrznym ze stanów magazynowych z poprzedniego okresu. W sytuacji, gdy odpady nie znajdują zastosowań gospodarczych, przekazywane są na składowiska. W ostatnich latach są to ilości marginalne w stosunku do całości wypadu. Uboczne produkty spalania przekazywane są do zagospodarowania podmiotom zewnętrznym, co zgodnie z regulacjami zalecającymi model gospodarki obiegu zamkniętego należy uznać za pożądany kierunek działań. Mając na względzie kontekst regulacyjny i procesy transformacji źródeł zasilania należy oczekiwać w kolejnych latach sukcesywnego zmniejszania wolumenu wypadu poprocesowego.

Wytwarzane w PGE Energia Ciepła substancje, stosowane jako surowce do produkcji, są stale kontrolowane. Poddawane są szeregom badań dopuszczających do produkcji, co daje gwarancję jakości i bezpieczeństwa ich stosowania.

PGE Energia Odnawialna

W spółce prowadzone jest gospodarowanie odpadami zgodnie z ustawą o odpadach, regulacjami wewnętrznymi m.in. z Procedurą gospodarowania odpadami w PGE EO oraz z zapisami określonymi w pozwoleniach na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne.

Wytworzone odpady komunalne są odpowiednio segregowane, a następnie odbierane przez uprawione firmy zewnętrzne, z którymi zawarte są stosowne umowy. Natomiast odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne przekazywane są firmom, które posiadają pozwolenia na odbiór, przewóz i zagospodarowanie odpadów. Zgodnie z ustawą o odpadach ewidencja wytworzonych i przekazanych odpadów prowadzona jest w systemie informatycznym bazy danych o odpadach (BDO).

Do gospodarki o obiegu zamkniętym na pewno można zaliczyć gospodarkę olejową. Niezbędny do prawidłowej pracy hydrozespołów olej poddawany jest na bieżąco oczyszczaniu i uzdatnianiu do ponownej pracy. Stosuje się również systemy służące do jego minimalizacji zużycia i ponownego wykorzystania. Są to m.in. systemy wychwytu oparów oleju, szczelne misy olejowe czy separatory i odolejacze. Powstałe odpady przekazywane są firmom zajmującym się recyklingiem lub utylizacją. W poszczególnych oddziałach efektywnie wykorzystuje się ciepło odpadowe z transformatorów blokowych. Dzięki instalacji odzysku ciepła możliwe jest zasilenie sieci ciepłowniczej.

Niesprawne urządzenia czy inne elementy, przed zakwalifikowaniem ich jako odpady, są w pierwszej kolejności poddawane próbie naprawy przez pracowników PGE EO. Niektóre części czy elementy z niesprawnych urządzeń wykorzystywane są w innych urządzeniach. To samo dotyczy materiałów, które mogą być wykorzystane w innych zastosowaniach, jak np. rury, kształtowniki, wałki, surowe metale. Prowadzona jest również sprzedaż odpadów – materiałów złomowych, oleju przepracowanego w celu jego regeneracji i ponownego wykorzystania.

PGE Dystrybucja

Spółka racjonalnie korzysta z posiadanych zasobów. Wszystkie wytwarzane odpady, które nie są zagospodarowane na terenie spółki, są przekazywane firmom zewnętrznym, które posiadają stosowne zezwolenia i uprawnienia.

Wolumen wytwarzanych odpadów niebezpiecznych ulega zmniejszeniu z roku na rok. Na szczególną uwagę zasługuje znacząca redukcja wytwarzanych odpadów innych niż niebezpieczne. W przypadku PGE ilość wytworzonych odpadów była uzależniona od zakresu prowadzonych prac eksploatacyjnych na sieci elektroenergetycznej, występowania awarii oraz od prowadzonych inwestycji.

Rozwijanie technologii Prac Pod Napięciem (PPN), którą zalicza się do nowoczesnych technologii prowadzenia eksploatacji sieci elektroenergetycznej, bez konieczności wyłączeń linii dostarczających energię elektryczną, wpływa na utrzymanie standardów jakościowych usług przesyłowych i dystrybucyjnych oraz zmniejsza ponoszone straty w przesyle energii elektrycznej. Ważną zaletą PPN jest także wydłużenie czasu eksploatacji urządzeń łączeniowych (odłączniki, rozłączniki i wyłączniki), co ma wpływ na ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów w tym obszarze. Na terenie oddziału Zamość (w Krasnobrodzie) funkcjonuje nowoczesny poligon do prowadzenia szkoleń pracowników w zakresie wykonywania prac w technologii prac pod napięciem.

PGE Energetyka Kolejowa

Powstające odpady są głównie elementem ubocznym wynikającym z utrzymania i budowy sieci trakcyjnej oraz obiektów zasilających. W trakcie modernizacji podstacji trakcyjnych wytwarzane są odpady typowo budowlane, takie jak: gruz, odpady materiałów ceramicznych oraz zużyte urządzenia.

Na przełomie 2022 i 2023 roku rozpoczęto w spółce wdrożenie rozwiązania monitorowania gospodarowania odpadami w systemie informatycznym Ekostrateg, rozwiązaniu współdziałającym z ministerialną bazą BDO, lecz zwiększającym możliwości analizowania i szczegółowego nadzoru nad gospodarowaniem odpadami.

System pozwala na generowanie raportów z bazy BDO w sposób zautomatyzowany, dzięki czemu nakłady pracy konieczne do sporządzenia raportów (bez systemu Ekostrateg odbywały się one w sposób manualny) są znacząco mniejsze.

W 2023 roku został uruchomiony projekt mający na celu analizę potrzeb (biznesowych, prawnych) i ewentualne uzyskanie decyzji administracyjnych w zakresie gospodarki odpadami. Weryfikacji podlegają wszystkie lokalizacje zaplecza administracyjno-biurowo-magazynowego PGE Energetyki Kolejowej. Pod uwagę brane są m.in.: koszty dostosowania poszczególnych lokalizacji do różnych modeli gospodarki odpadami, czy lokalne uwarunkowania prawne (np. wykluczenia w MPZP dotyczące odpadów). Efektem końcowym ma być wprowadzenie niezbędnych zmian w celu optymalizacji procesu gospodarki odpadami, jednym z wariantów branych pod uwagę utworzenie HUB-ów służących jako miejsca magazynowania odpadów.

Jednym z wyzwań, z jakim mierzy się spółka od wielu lat jest usuwanie azbestu z posiadanych obiektów energetycznych (urządzenia zawierające azbest oraz płyty azbestowo-cementowe) oraz zaplecza administracyjno-biurowego. Usuwanie azbestu wiąże się z długofalowym planowaniem inwestycyjnym. Aby go usunąć niezbędne są duże nakłady inwestycyjne. Całkowite usunięcie wyrobów i urządzeń zawierających azbest planowane jest do końca 2030 roku.

W 2023 aplikacja ZMS została rozszerzona o możliwość raportowania danych dot. urządzeń i wyrobów zawierających azbest. Pod względem zarządczym ulokowanie danych na temat azbestu w aplikacji umożliwia nadzorowanie i bieżące monitorowanie stanu urządzeń i wyrobów zawierających azbest, a co za tym idzie spełnianie wymagań prawnych z tym związanych.

W lokalizacjach PGE Energetyki Kolejowej, gdzie powstają odpady w postaci zużytych źródeł światła, zostały zapewnione dedykowane tuby na świetlówki w ilości opowiadającej potrzebom i potencjalnym wolumenom wytwarzanych odpadów. Od końca 2022 roku spółka posiada podpisane porozumienie z uprawnionym podmiotem zewnętrznym dedykowane odbiorowi zużytych źródeł światła. Porozumienie obowiązuje dla terytorium całej Polski.