Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Dbałość o jakość powietrza

Poprzednia strona

Działalność Grupy PGE w ujęciu Taksonomii środowiskowej UE

Zarządzanie procesem ochrony środowiska

SDGs

Obowiązki związane z nadzorem nad obszarem środowiskowym realizuje Wydział Ochrony Środowiska w strukturze Departamentu Zarządzania Operacyjnego i Inwestycji PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Wydział kształtuje i wyznacza standardy w obszarze zarządzania środowiskowego w kluczowych spółkach Grupy Kapitałowej PGE.

Polityka ochrony środowiska

Procesy i działania mające znaczenie dla ochrony środowiska definiuje Polityka Ochrony Środowiska w Grupie PGE.

Polityka określa

ogólne zasady, uprawnienia i obowiązki w zakresie ochrony środowiska w Grupie PGE.

Polityka określa

kluczowe role zdefiniowane w procesie zarządzania ochroną środowiska dla odpowiednich szczebli struktury organizacyjnej zarządzania Grupy PGE.

Polityka określa

procesy środowiskowe w poszczególnych jednostkach biznesowych z uwzględnieniem specyfiki każdej z nich.

Polityka określa

stałe podnoszenie świadomości pracowników Grupy PGE w zakresie ochrony środowiska.

W 2023 roku w ramach projektu integracji segmentu Energetyki Kolejowej z Grupą Kapitałową PGE została przyjęta do stosowania w tej spółce Polityka Ochrony Środowiska oraz Deklaracja Zarządu PGE Energetyka Kolejowa S.A. w sprawie polityki środowiskowej.

W ramach projektu integracji zostały wdrożone również obowiązujące w Grupie PGE procedury w zakresie ochrony środowiska:

  • Procedura Ogólna – Kontekst i Planowanie Środowiskowe w GK PGE
  • Procedura Ogólna – Obliczanie Śladu Węglowego w GK PGE,
  • Procedura Ogólna – Model Systemu Zarządzania Środowiskowego w GK PGE

Kodeks etyki a środowisko

Kodeks etyki Grupy PGE zobowiązuje wszystkich pracowników do racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych, co ma odzwierciedlanie także w Deklaracji Zarządu PGE S.A. w sprawie polityki środowiskowej. W deklaracji tej zarząd, zobowiązał się do ciągłego doskonalenia działań na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska oraz do zapobiegania zanieczyszczeniom poprzez wdrażanie wysokich i ekonomicznie uzasadnionych standardów technologicznych. Deklaracja Zarządu dostępna jest na stronie internetowej Grupy PGE.

EMAS

System ekozarządzania i audytu (ang. EcoManagement and Audit Scheme) to unijny system certyfikacji środowiskowej oraz narzędzie wspierające wdrożenie w organizacji kultury zrównoważonego rozwoju w zakresie efektywnego zarządzania dostępnymi zasobami i energią. System ten działa w oparciu o unijne rozporządzenie w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu.

System obecnie funkcjonuje w dwóch oddziałach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – w Elektrowni Opole i w Zespole Elektrowni Dolna Odra oraz w dwóch oddziałach spółki PGE Energia Ciepła – Elektrociepłowni Wybrzeże i Elektrociepłowni Szczecin. Wraz z opracowaną deklaracją środowiskową podlega on corocznej weryfikacji przez niezależnego akredytowanego weryfikatora.

Rejestracja w systemie EMAS oznacza spełnianie najwyższych standardów w zakresie zarządzania środowiskowego i audytu.

Oddział Elektrownia Opole oraz Oddział Elektrownia Dolna Odra, należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., znalazły się w grupie organizacji najdłużej zarejestrowanych w krajowym systemie ekozarządzania i audytu (), gdzie Elektrownia Opole jest w tym zakresie krajowym liderem.

Certyfikat Green Office

W wielu lokalizacjach Grupy PGE biura przeszły proces certyfikacji „Green Office” (z ang. zielone biuro) prowadzony przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej. Certyfikat jest potwierdzeniem ekologicznego zarządzania biurem, a jego wdrożenie przyczynia się do generowania oszczędności poprzez racjonalne gospodarowanie zasobami i do podniesienia świadomości ekologicznej pracowników. Wraz z wdrożeniem standardu ekologicznego Green Office, Grupa PGE przeszkoliła swoich pracowników z zasad ekologii w domu i w biurze. Dobre praktyki w codziennym funkcjonowaniu firmy dotyczą m.in. świadomego zużywania zasobów wody, energii elektrycznej i cieplnej czy papieru do celów biurowych.

Posiadanie certyfikatu Green Office potwierdza, że spółki z Grupy PGE podejmują proekologiczne inicjatywy, których efektem jest zmniejszenie oddziaływania firmy na środowisko naturalne, również w aspekcie administracyjnym poprzez, m.in.:

  • ponowne wykorzystanie segregatorów,
  • wprowadzenie centralnych punktów druku i zastosowanie druku podążającego oraz domyślne ustawienie drukarek na druk dwustronny i czarno-biały,
  • wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów w SAP (co ogranicza zużycie papieru i tonerów),
  • wykorzystanie intranetu w komunikacji wewnętrznej,
  • segregacja odpadów,
  • wprowadzenie specjalnych pojemników na zakrętki, a także elektrośmieci,
  • rozwieszenie informacji dotyczących gaszenia światła,
  • kierowanie się założeniami wdrożonego Kodeksu etyki.

W 2023 roku certyfikat Green Office posiadały następujące spółki:

PGE S.A

PGE Dystrybucja

centrala oraz oddziały: Białystok, Lublin, Łódź, Rzeszów, Skarżysko-Kamienna, Warszawa, Zamość

PGE Obrót

z siedzibą w Rzeszowie oraz 6 lokalizacji spółki w Białymstoku, Lublinie, Warszawie, Łodzi, Skarżysku-Kamiennej i Zamościu

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

centrala oraz siedem oddziałów spółki.