Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Podejście do zarządzania kwestiami ESG

Poprzednia strona

Przeciwdziałanie korupcji

Unikanie konfliktu interesów

Istotnym czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia zjawisk niepożądanych jest konflikt interesów. Regulacje wewnętrzne Grupy Kapitałowej PGE określają czym on jest i kto może mieć tego typu konflikt. Każdy pracownik oraz inna osoba, działająca na rzecz i w imieniu spółek Grupy składa oświadczenie o braku konfliktu i o zobowiązaniu do złożenia informacji, gdyby taki konflikt zaistniał w czasie realizacji zadań służbowych.

Przeciwdziałanie konfliktowi interesów służy zapewnieniu podejmowania decyzji w spółkach Grupy PGE w oparciu o kryteria merytoryczne, w sposób transparentny oraz w zgodzie z najlepiej pojętym interesem spółki Grupy PGE.

Zasada unikania konfliktu interesów wdrożona jest w sposób kompleksowy.

Obejmuje swoim zasięgiem pracowników i inne osoby, które działają w imieniu i na rzecz spółek Grupy Kapitałowej PGE na innej podstawie niż umowa o pracę aż do poziomu najwyższej kadry zarządzającej.

Pracownicy składają oświadczenia o braku konfliktu interesów niezwłocznie po rozpoczęciu pracy w PGE. Wobec innych osób stosowana jest odpowiednio dedykowana część oświadczenia lub, zamiennie, stosowane są odpowiednie postanowienia umowne, włączane do wzorców np. umów zlecenia czy o dzieło. Wszyscy sygnatariusze, podpisujący właściwe dla nich oświadczenia, zobowiązują się jednocześnie do niepodejmowania działań prowadzących do konfliktu interesów, jak również do pisemnego poinformowania przełożonego oraz komórki właściwej ds. Compliance w spółce o ewentualnych wątpliwościach w tym zakresie lub o zaistnieniu takiej sytuacji. Potwierdzają oni także przyjęcie pouczenia co do odpowiedzialności, jaka wiąże się z ewentualnym niedopełnieniem obowiązków wynikających ze złożonego oświadczenia. Zapytania dotyczące konfliktu interesów, w tym na przykład wątpliwości co do jego występowania, ewidencjonowane są przez komórki właściwe ds. Compliance w spółkach w celu zapewnienia transparentności analiz, rekomendacji oraz monitorowania podjętych ostatecznie działań w poszczególnych zgłoszonych przypadkach. W przypadku umów dotyczących usług, jakie PGE S.A. oceniła jako najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia konfliktu interesów, stosowane są dodatkowe, dedykowane klauzule umowne. W 2023 roku  dodatkowo przeanalizowano ryzyka związane z konfliktem interesów w przypadku koordynatorów Compliance łączących swoją funkcję z innymi zadaniami w spółkach Grupy PGE oraz wydano wytyczne w tym zakresie.