Dystrybucja energii elektrycznej
Transformacja energetyczna bez rozwoju i automatyzacji sieci dystrybucyjnych nie jest możliwa. Inwestujemy w działalność dystrybucyjną, aby mogła sprostać wyzwaniom nowoczesnej energetyki.
4,2 mld PLN
na inwestycje w infrastrukturę elektroenergetyczną przeznaczyła PGE Dystrybucja w 2023 roku
Rok 2023 upłynął pod znakiem modernizacji i rozbudowy sieci oraz realizacji kolejnych etapów związanych z uruchomieniem nowoczesnej łączności LTE 450 i instalacji liczników zdalnego odczytu (LZO). Rekordowe nakłady finansowe przeznaczone w 2023 roku na inwestycje zapewnią stabilne i bezpieczne dostawy prądu, zwiększą możliwości przyłączeniowe oraz podniosą jakość świadczonych usług.
Modernizacje i rozbudowa sieci
PGE Dystrybucja zrealizowała w roku 2023 następujące inwestycje:
- budowa 1033,8 km linii SN oraz nN
- budowa oraz modernizacja 190,5 km linii WN – 110kV
- budowa oraz modernizacja 1633 stacji SN/nn
- budowa oraz modernizacja 14 stacji WN/SN
- modernizacja 2874,8 km linii SN i nN
- zabudowa linii 110 kV Abramowice – Świdnik na terenie Oddziału Lublin.
Jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych była modernizacja i budowa stacji 110/15kV (Głównych Punktów Zasilających), takich jak Stacje 110/15 kV Słupia (oddział Łódź), Wilkołaz (oddział Lublin), Huszlew (oddział Lublin), Felin (oddział Lublin) czy Wróblew (oddział Łódź) i Ferrero (oddział Skarżysko-Kamienna), zwiększając moce przyłączeniowe i poprawiając dystrybucję energii elektrycznej.
Zobacz film o stacji Słupia
Zobacz film o stacji Wilkołaz
Projekty te nie tylko zabezpieczyły stabilność dostaw energii, ale także umożliwiły integrację źródeł odnawialnych, takich jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, ale także były odpowiedzią na rosnące potrzeby regionu.
Na początku 2023 roku, na terenie działania rzeszowskiego oddziału spółki, rozpoczęto realizację największego w historii PGE Dystrybucja przyłącza sieciowego dla strefy ekonomicznej Euro-Park Stalowa Wola.
Dwa nowe Główne Punkty Zasilania przyłączone liniami napowietrzno-kablowymi są odpowiedzą na ogromne zapotrzebowanie inwestorów, docelowo sięgając 1500 .
Program kablowania
Strategiczny program kablowania sieci średniego napięcia (SN), stanowi kluczowy element dla zapewnienia odbiorcom najwyższych parametrów jakościowych energii oraz minimalizacji ryzyka wystąpienia uszkodzeń, mogących powodować awarie masowe.
Program zwiększenia do 2028 roku udziału linii kablowych do min. 30% w sieci SN PGE polega na przebudowie sieci elektroenergetycznych średniego napięcia z napowietrznych na kablowe, w szczególności w miejscach tych odcinków linii napowietrznych, w których uciążliwość i oddziaływanie na awaryjność jest największa.
W praktyce oznacza to:
Budowę łącznie ponad 11 tys. km linii kablowych SN
Przy jednoczesnym demontażu około 8,8 tys. km linii napowietrznych
Obecnie GK PGE posiada najdłuższą sieć napowietrzną i kablową w kraju – ze względu na wielkość i niskie zagęszczenie obszaru dystrybucji. Zwiększenie udziału linii kablowych wpłynie pozytywnie na zmniejszenie awaryjności sieci.
Przewagi linii kablowych nad napowietrznymi są wyraźne:
Większa odporność na anomalie pogodowe
Krótszy czas przerwy w dostawie energii elektrycznej
Realizacja projektu przyniesie wymierne korzyści w zakresie ograniczania kosztów operacyjnych i optymalizacji działalności:
- Minimalizacja utraconych korzyści z tytułu niedostarczonej energii
- Spadek kosztów ponoszonych na eksploatację sieci
- Redukcja kosztów strat sieciowych
Z punktu widzenia klienta realizacja projektu będzie oznaczać zwiększenie bezpieczeństwa zaopatrzenia odbiorców:
- Dwukrotnie wyższa redukcja wskaźnika SAIDI względem podstawowego planu inwestycyjnego
- Możliwość wypełnienia coraz ostrzejszych wymagań Regulacji Jakościowej nałożonych przez Urząd Regulacji Energetyki
Na potrzeby programu kablowania sieci PGE nabyła pierwszą w Polsce tej klasy maszynę do układania kabli energetycznych pod ziemią. Dowiedz się więcej o maszynie do układania kabli
Specjalistyczna, nowoczesna maszyna jest w stanie ułożyć nawet 5 km linii kablowej dziennie.
Pozwala to na zdecydowane przyspieszenie realizacji inwestycji. Wymierną korzyść stanowią także niższe koszty niż w przypadku tradycyjnej metody układania kabli. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej maszyny do kablowania nie tylko skróci się czas realizacji inwestycji, zmniejszy się także ingerencja w otoczenie dzięki zastosowaniu metody układania kabli pod ziemią bez konieczności tworzenia wykopów.
Skróci się czas realizacji inwestycji
Zmniejszy się także ingerencja
w otoczenie dzięki zastosowaniu metody układania kabli pod ziemią bez konieczności tworzenia wykopów
Zobacz jak w praktyce wygląda kablowanie sieci średniego napięcia
1 760 km
linii kablowych SN zostało zrealizowane w 2023 roku
881 mln PLN
nakłady inwestycyjne w 2023 roku
4 047 km
linii kablowych SN zrealizowano od początku uruchomienia Programu w 2019 roku do końca grudnia 2023 roku
Cyfryzacja i rozwój
Inteligentne sieci
PGE Dystrybucja realizowała rozpoczęte wcześniej projekty, uruchamiając jednocześnie kolejne.
Kluczowe dla spółki były inicjatywy związane z rozwojem inteligentnej sieci energetycznej, zwiększające wykorzystanie mocy z , rozwijające sieć energetyczną z wykorzystaniem rozproszonych źródeł energii, czy zwiększające efektywność pozyskiwania i przetwarzania danych pomiarowych. W obszarze bezpieczeństwa energetycznego spółka skutecznie podnosiła efektywność prac eksploatacyjnych, kładąc nacisk na innowacyjność i orientację na klienta.
Jeden z realizowanych projektów to „Zastosowanie sztucznej inteligencji opartej na sieciach neuronowych do identyfikacji i eliminacji zagrożeń w sieciach o dużym nasyceniu generacji ze źródeł ”.
Jego celem jest stworzenie autonomicznego systemu sterowania siecią, zwiększającego możliwości przyłączania nowych instalacji wytwórczych oraz możliwości eksportu energii ze źródeł do sieci dystrybucyjnych, a także zwiększenie możliwości przesyłowych linii poprzez odpowiednią gospodarkę mocą.
Kolejnym ważnym projektem jest „Inteligentny system optymalizacji obciążenia linii wysokiego napięcia”, bazujący na najnowszych rozwiązaniach DOL zarówno w zakresie czujników montowanych na liniach, jak i w zakresie oprogramowania do przetwarzania danych pomiarowych. Jego celem jest zwiększenie dopuszczalnej obciążalności prądowej istniejących linii WN poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, zapewniających możliwość wykorzystania elastyczności systemu energetycznego.
Spółka uruchomiła także projekty: „Inteligentny układ stabilizacji pracy zasilania tymczasowego w sieci o zagęszczonym występowaniu prosumentów” oraz „Wykorzystanie sztucznej inteligencji do wyszukiwania nieprawidłowości w układach pomiarowych i rozliczeniach energii elektrycznej”. Pierwszy z nich ma na celu poprawę jakości świadczonych odbiorcom usług dystrybucji, m.in. poprzez poprawę jakości i niezawodności dostarczania energii elektrycznej. W drugim zakłada się opracowanie systemu wykorzystującego uczenie maszynowe, wskazującego punkty poboru energii w których dochodzi do nieprawidłowości mających wpływ na poprawność rozliczanej energii elektrycznej, dotrzymywanie wydanych warunków technicznych oraz monitorowanie parametrów jakościowych energii.
W 2023 spółka zakończyła realizację projektu „Zarządzanie pracą sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z uwzględnieniem aktywnej roli prosumenta”, uruchomiając przestrzeń pilotażową, w której rozwiązanie jest testowane. Zakończył się również projekt „Inteligentny układ rekonfiguracji sieci nN wraz z systemem wsparcia służb monterskich”, mający na celu automatyzację sieci nN w obszarach o bardzo gęstej liczbie użytkowników, co przyczynia się do obniżenia współczynników i .
Przyłączanie nowych odbiorców
Zadania przyłączeniowe są dla PGE S.A. zadaniami rozwojowymi, powodującymi zwiększenie mocy przyłączeniowej oraz przyczyniają się do zwiększonych możliwości przyłączeniowych w przyszłości. W 2023 roku nakłady na przyłączanie nowych odbiorców wyniosły 1 616 mln PLN.
1 616 mln PLN
nakłady na przyłączanie nowych odbiorców w 2023 roku
Centralna Dyspozycja Mocy
W grudniu 2023 roku rozpoczęły się prace związane z budową Centralnej Dyspozycji Mocy PGE w Lublinie. Będzie to główny ośrodek zarządzania pracą systemu energetycznego, pełniący kluczową rolę w nadzorze nad pracą sieci WN. CDM wyposażone w specjalistyczne rozwiązania teleinformatyczne i łączności, umożliwi efektywne zarządzanie i sterowanie pracą całej sieci na obszarze spółki. Szacowany koszt tej inwestycji wynosi ponad 34 mln zł.