Szukaj

Narzędzia

Następna strona

Nakłady inwestycyjne w 2023

Poprzednia strona

Dystrybucja energii elektrycznej

Magazynowanie energii

W celu pełnego wykorzystania możliwości źródeł rozproszonych i zapewnienia bezpiecznej pracy systemu, niezbędna jest modernizacja sieci oraz budowa magazynów energii.

Grupa PGE prowadzi prace analityczne i przygotowawcze w zakresie możliwości rozwoju magazynów energii. Aspiracje strategiczne zakładają budowę 800 mocy magazynowych do 2030 roku. Grupa PGE widzi aktualnie potencjał rozwoju elektrochemicznych magazynów energii elektrycznej, m.in. wielkoskalowych magazynów energii działających przy elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec o mocy do 270 oraz magazynu w Gryfinie o mocy 400 czy też ok. 50 mniejszych magazynów energii, współpracujących z głównym punktami zasilania na obszarze PGE , o łącznej mocy sięgającej ponad 250 . Równocześnie Grupa dostrzega szanse związane z rozwojem nowych elektrowni szczytowo-pompowych, które również pełnią w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym funkcję magazynowania energii, i rozwija w tym celu projekt ESP Młoty o mocy 1050

W roku 2023 w Grupie PGE zrealizowano następujące działania związane z realizacją strategii w zakresie celu Budowa magazynów energii 800 MW do 2030 roku:

  • Podpisanie umowy przyłączeniowej na hybrydowy magazyn energii w  Żarnowcu.
  • Przewidziane bezzwrotne wsparcie dla projektu wielkoskalowego magazynu energii w Żarnowcu w wysokości 200 mln EUR w przyjętym w grudniu 2023 roku przez Radę EU Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w działaniu Energy storage system.
  • Przyznanie dotacji 43 mln PLN z  Funduszu Modernizacyjnego na 3 magazyny sieciowe w  PGE Dystrybucja S.A. o  mocy 7 MW i  pojemności 19 MWh.
  • Uzyskanie warunków przyłączenia o mocy 400 MW dla magazynu energii w  Gryfinie.
  • Uzyskanie ok. 90 MW mocy w rozproszonych magazynach energii.
  • Rozwój ok. 20 projektów magazynów energii w  ramach instalacji hybrydowych o mocy ponad 500 MW.
  • Rozwój projektu magazynu energii przy Elektrociepłowni Kraków o  mocy ok. 90 MW.
  • Analiza możliwości wykorzystania magazynów energii jako wsparcia dla pewnego i bezpiecznego zasilania polskiej kolei zieloną energią.
  • Prace w ramach projektu ESP Młoty

Hybrydowy magazyn energii elektrycznej w Żarnowcu – innowacyjny projekt w skali Europy

BMEE

  • Moc nominalna
    nie mniejsza niż 205 MW
    Pojemność
    nie mniejsza niż 820 MW

Elektrownia
Szczytowo-Pompowa

  • Moc zainstalowana
    716 MW
    Pojemność
    3 600 MWh

Instalacja hybrydowa w Żarnowcu (Elektrownia Szczytowo-Pompowa + Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej w Żarnowcu o łącznej mocy 921 MW i pojemności 4,6 GWh)

Odpowiada mocy największych konwencjonalnych bloków w Polsce

Umożliwi odbudowę systemu energetycznego

Dostarczy energię dla ok. 200 tys. domów przez 5h (przy średnim obciążeniu 5 kW na dom)

Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW posiada promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Projekt uzyskał również decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest niezbędnym, niezwykle istotnym krokiem na drodze kontynuacji prac projektowych.

Projekt budowy wielkoskalowego Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej (dalej: BMEE) przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej (dalej: ESP) Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 i pojemności ponad 820 jest jednym z największych tego typu projektów na skalę europejską. 

Projekt ten ma na celu połączenie istniejącej ESP Żarnowiec o mocy 716 z BMEE o mocy nie mniejszej niż 200 i pojemności ponad 820 . Uzyskana dzięki temu innowacyjna instalacja hybrydowa o mocy co najmniej 921 i pojemności ponad 4,6 ">GWh, co odpowiada mocy największych konwencjonalnych bloków w Polsce, będzie w stanie świadczyć pełen zakres regulacyjnych usług systemowych, posłużyć do „odbudowy” systemu energetycznego lub zasilić energią około 200 tysięcy domów przez okres co najmniej 5 godzin (przy średnim obciążeniu 5 kW na dom). 

Planowany BMEE został wpisany do rejestru Rynku Mocy, a prowadzone już wcześniej prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla niego warunków przyłączenia do sieci przesyłowej. Dodatkowo BMEE będzie pełnił funkcję bilansowania technicznego i handlowego dla niestabilnych źródeł energii odnawialnej tj. lądowych i morskich farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych należących do Grupy PGE. 

Lokalizacja projektu oddalona jest o ok. 10 km od Morza Bałtyckiego, na którym PGE posiada trzy decyzje lokalizacyjne umożliwiające budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW.

Ok. 30 km od ESP Żarnowiec i planowanego magazynu energii znajduje się należąca do Grupy PGE Farma Wiatrowa „Lotnisko” o mocy ok. 100 z potencjałem rozbudowy o kolejne 140 w tym m.in. o wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne. Wszystkie wymienione aktywa Grupy PGE będą połączone z poprzez stację elektroenergetyczną „Żarnowiec” 400/110 kV znajdującą się ok. 2 km od ESP Żarnowiec i BMEE oraz stację elektroenergetyczną „Choczewo” 400 kV budowaną na potrzeby morskich farm wiatrowych w niedalekiej odległości (ok.15-20 km) od stacji Żarnowiec. Połączenie wymienionych jednostek w jednym obszarze Krajowego Systemu Energetycznego umożliwi integrację zielonej energii elektrycznej wytworzonej w tych aktywach oraz zwiększy ich elastyczność i sterowalność.

Potencjał planowanej instalacji hybrydowej może również okazać się pomocny dla wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski i krajów Bałtyckich. Będzie mieć również wpływ na konkurencyjność rynków energii oraz synchronizację systemów energetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej poprzez projekt Harmony Link, będący międzysystemowym połączeniem do wymiany energii elektrycznej między Litwa i Polską. Dzięki temu połączeniu system elektroenergetyczny Litwy zostanie połączony z polskim systemem za pomocą podmorskiego kabla o długości 330 kilometrów między stacjami elektroenergetycznymi w Żarnowcu i Dorbianach na Litwie.

Skala, funkcjonalność, położenie i znaczenie tego projektu dla Krajowego Systemu Energetycznego oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii pozwala stwierdzić, że jest to projekt innowacyjny nie tylko na skalę kraju, ale również Europy. 

W lipcu 2024 r. PGE Polska Grupa Energetyczna uruchomiła postępowanie zakupowe na zaprojektowanie i budowę, w formule pod klucz, BMEE w Żarnowcu.

Magazyn energii w Gryfinie

Projekt zakłada budowę magazynu energii elektrycznej Gryfino o mocy 400 MW. Instalacja powstanie w Nowym Czarnowie w woj. zachodniopomorskim.

Magazyn będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych i będzie jednym z największych magazynów energii w Europie. Wzmocni również poziom bezpieczeństwa energetycznego krajowej sieci energetycznej.

Projekt uzyskał już warunki przyłączenia, które wydał Operator Sieci Przesyłowej – spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2029 roku.

400 MW

moc magazynu energii elektrycznej Gryfino

>100 tys.

gospodarstw domowych będzie mogło zostać zaopatrzonych w energię elektryczną

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Młoty o mocy 1050 MW

Elektrownie szczytowo-pompowe są wykorzystywane na świecie jako najbardziej efektywne i niezawodne magazyny ogromnych ilości zielonej energii.

Wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu i są uruchamiane w czasie zwiększonego zapotrzebowania na prąd w regionie. Są strategicznym elementem infrastruktury i stabilizatorem systemu elektroenergetycznego, przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii.

Pełnią również funkcję chroniących przed zagrożeniem powodziowym zbiorników retencyjnych umożliwiając zarzadzanie gospodarką wodną w okolicy. Zbiorniki elektrowni szczytowo-pompowych stanowią atrakcję wzbogacającą walory turystyczne regionu.

Realizacja projektu ESP Młoty wesprze krajową transformację energetyczną, jak również ma kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski, w szczególności, po wyłączeniu z eksploatacji jednostek węglowych w regionie przy jednoczesnym rozwoju i rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii. Inwestycja ta będzie miała także ważną rolę w zapewnianiu stabilnych dostaw energii dla mieszkańców i całej gospodarki regionu.

Grupa PGE w ramach realizacji Projektu planuje wybudowanie elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 1050 MW. Elektrownie szczytowo-pompowe, to ogromne magazyny energii, pracują na bazie dwóch zbiorników usytuowanych na różnych wysokościach.

W przypadku Projektu ESP Młoty planuje się dwa zbiorniki wodne:

  • dolny na rzece Bystrzyca, który będzie również pełnił funkcję przeciwpowodziową dla regionu,
  • górny, powyżej, we wsi Spalona.

W czerwcu 2023 roku zostało zakończone studium wykonalności dla elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach, które potwierdziło ekonomiczną oraz techniczną możliwość budowy magazynu energii. W ślad za wykonanym studium, podjęta została decyzja o kontynuacji inwestycji. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2030 rok.

W październiku 2023 r. PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o planowanej mocy ok. 1050 . W ramach umowy NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12, odpowiedzialnej za budowę ESP Młoty. PGE zachowa większościowy pakiet udziałów – 51 proc.

Prace zrealizowane w zakresie rozwoju ESP Młoty w roku 2023:

  • Odbiór Studium Wykonalności, gdzie wykazano techniczną oraz ekonomiczną możliwość budowy ESP Młoty.
  • Wykonanie pełnej 12-miesięcznej inwentaryzacji przyrodniczej. 
  • Podpisanie umowy inwestycyjnej z  Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na finansowanie budowy ESP Młoty. 
  • Złożenie wniosku do PSE S.A. o  określenie warunków przyłączenia do sieci.
  • Przeprowadzenie badania wśród mieszkańców dot. poparcia dla inwestycji (blisko 60% osób popiera dalszą realizację inwestycji).
  • Podpisanie z ponad połową mieszkańców zgód na dobrowolne wyceny nieruchomości pod planowaną inwestycję ESP Młoty

Kluczowe zalety realizacji projektu ESP Młoty

Nowe miejsca pracy

szacowana liczba pracowników na czas budowy ok. 1 000 osób

Wpływy podatków do Gminy

GK PGE będzie odprowadzać podatki do Gminy Bystrzyca Kłodzka z tytułu nieruchomości w ESP Młoty

Magazynowanie energii

wielkoskalowy magazyn energii
z długim okresem życia, pozwalający zbilansować pogodozależne źródła energii (OZE)

Bezpieczeństwo energetyczne

kluczowe wsparcie dla KSE po planowanych odstawieniach elektrowni konwencjonalnych
w regionie (np. Turów)

Dowiedz się więcej o projekcie ESP Młoty