Program rozwoju fotowoltaiki
Wykorzystanie energii słonecznej ma uzupełniać zdywersyfikowany portfel wytwórczy PGE i przyczyniać się do realizacji celów produkcji czystej energii elektrycznej oraz zmniejszania zależności od paliw kopalnych.
W styczniu 2023 r. PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenia na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 : Srebrzyszcze, Wrzosów i Żółtańce. Uzyskano również pozwolenie na budowę farmy Kleszczów o mocy 50 , która powstanie w województwie łódzkim.
W marcu 2023 r. podpisane zostało porozumienie z Miastem Stalowa Wola oraz spółką Euro-Park Stalowa Wola z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Na jego podstawie możliwe będzie uruchomienie instalacji ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy blisko 100 na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. Grupa PGE będzie mieć do dyspozycji ponad 70 ha gruntów, na których można uruchomić elektrownie słoneczne o łącznej mocy 70 . Dodatkowo rozważana jest też budowa 7 turbin wiatrowych o mocy do 4 każda, centrum serwisowego oraz magazynów energii o pojemności do 30 .
We wrześniu 2023 r. PGE Energia Odnawialna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę na dofinansowanie budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 8 . Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 22,2 mln zł, a udzielone finansowanie to 18,9 mln zł. Celem projektu jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 8 wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, w tym m.in. inwertery, stacje transformatorowe oraz wewnętrzne linie kablowe łączące elementy instalacji. Inwestycja planowana jest na terenie gminy Szprotawa w woj. lubuskim.
Również we wrześniu 2023 r. zakończyły się prace budowlane na dwóch farmach – Gutki i Gutki 2 – o łącznej mocy 12 .
Farmy fotowoltaiczne Gutki i Gutki 2
Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim i składają się z około 22 tys. paneli monokrystalicznych. Wytworzona przez nie energia elektryczna – ok. 14 ">GWh rocznie – zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.
12 MW
mocy zainstalowanej
~14 GWh
energii wyprodukowanej rocznie
blisko 7 tys.
gospodarstw domowych zaopatrzonych w prąd
Z kolei w październiku PGE zakończyła na Podkarpaciu budowę I etapu jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – Jeziórko. Na działkach o powierzchni około 50 ha powstała instalacja o mocy ponad 50 . Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku farma osiągnęła moc 100 , a docelowo zostanie rozbudowana do ok. 220 . powstała w Gminie Grębów ok. 10 km od Tarnobrzega.
Farma fotowoltaiczna PV Jeziórko
Parametry techniczne paneli pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. Panele zamontowane na farmie Jeziórko są bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent.
~50 ha
powierzchnia działek, na których powstała instalacja o mocy ponad
50 MW
100 MW
farma osiągnęła mocy osiągnęła farma na koniec pierwszego kwartału 2024
do ~220 MW
docelowo zostanie rozbudowana farma PV Jeziórko
W listopadzie 2023 r. PGE Energia Odnawialna uruchomiła dwie farmy – Huszlew i Huszlew 2 – o łącznej mocy 13 . Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim.
Farmy fotowoltaiczne Huszlew i Huszlew 2
Panele bifacjalne zamontowane na nowych farmach PGE będą w stanie wyprodukować według szacunków ponad 13 ">GWh rocznie. Istnieje także możliwość rozbudowy farmy o magazyn energii.
13 MW
mocy zainstalowanej
>13 GWh
energii wyprodukowanej rocznie
blisko 6 tys.
gospodarstw domowych zaopatrzonych w prąd
Łącznie w roku 2023 oddano do eksploatacji instalacje o mocy 45 , a w realizacji znajdowały się kolejne projekty o łącznej mocy ok. 355 . Projekty o mocy ok. 1,9 GW podlegały analizie pod kątem potencjalnych możliwości akwizycyjnych. Grupa PGE zabezpieczyła także ok. 4 tys. ha gruntów, na których można rozwijać kolejne projekty.
Już na początku roku 2024 PGE Energia Odnawialna GE uruchomiła farmę fotowoltaiczną Augustynka o mocy 25 . Elektrownia słoneczna została wybudowana na terenie powiatu siemiatyckiego w województwie podlaskim.
Farma fotowoltaicza PV Augustynka
Wyprodukowana przez nią energia elektryczna zasili ponad 12 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie białostocki oddział PGE zakończył budowę rozdzielni sieciowej 110kV Augustynka, która pozwoli na wyprowadzenie mocy z nowej farmy fotowoltaicznej do sieci.
25 MW
mocy zainstalowanej
>26 GWh
energii wyprodukowanej rocznie
>12 tys.
gospodarstw domowych zaopatrzonych w prąd
W lutym 2024 r. PGE Energia Odnawialna podpisała umowy na budowę 14 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 180 . Nowe instalacje powstaną do 2026 roku i będą w stanie zasilić w zieloną energię blisko 90 tys. gospodarstw domowych. Spośród wszystkich nowych farm największe to: Kleszczów o mocy 50 , Wrzosów o mocy 32 , Srebrzyszcze o mocy 30 i Jeziórko 3 o mocy 30 .
W maju 2024 r. PGE Energia Odnawialna otrzymała koncesję na produkcję energii elektrycznej z PV Pasterzowice o mocy 8 MW.
powstała w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim na terenie gminy Szprotawa. Zamontowane panele będą w stanie wyprodukować według szacunków ponad
8 000 rocznie.